Akik velünk együtt nőnek fel és a szemünk láttára írnak történelmet – ők az olimpia kiemelkedő fiatal tehetségei
Négyévente lehetőségünk nyílik felfedezni olyan sportágak sportolóit is, akiket a mindennapokban nem feltétlenül követünk. Többen közülük rendkívül fiatalon, már tizenévesen, vagy a 20-as éveik elején írnak történelmet és érnek el mindent, amire egy élsportoló vágyhat.
Bár az olimpikon kifejezés egyet jelent azzal, hogy a saját nemzetedben a sportágadban kimagasló teljesítményt nyújtasz, még ezen felül is különleges személyiségekre lelhetünk a legek versenyén. Sokuk szemérmetlenül fiatal, mind elszánt és céltudatos, így a jelenlegi teljesítményeiket is könnyűszerrel felülmúlhatják majd az évek során. Bemutatjuk a 2024-es olimpia legizgalmasabb karaktereit.
Carlos Alcaraz
A spanyol férfi teniszválogatott üdvöskéje mindössze 21 éves. Ő a második legfiatalabb tenisz olimpikon a sportág történetében.
Robbanékony, pontos és higgadt karakter, aki már az olimpia előtt történelmet írt. 2022-ben nyerte meg az első Grand Slamjét, US Openjét, ezt követően nem sokkal az övé lett a világ legjobb teniszjátékosa cím is. 2023-ban Wimbledont nyert, 2024-ben az olimpia előtt nem sokkal a valaha volt legfiatalabb Roland Garros győztes lett.
Sokan mondják róla, hogy Rafael Nadal stílusa, Roger Federer taktikázása és a 2024-es olimpia bajnok Novak Djokovic fafejűségé egyesül benne. Bárhogy is van, ő a jövő legfényesebben ragyogó teniszcsillaga, aki 2003 májusában született a spanyolországi El Palmar városában. Négyévesen kezdett el teniszezni, ami édesapjának, Carlos Alcaraz González-nek köszönhető, aki maga is játékos volt. Ráadásul nem is volt rossz benne, tizenéves korában egészen jó helyezéseket ért el a spanyol meccseken.
Egyik legnagyobb álma vált valóra, amikor kiderült, hogy az egyik legnagyobb példaképével játszhat párosban az olimpián. Rafael Nadal teljesítménye lebegett kiskora óta a szeme előtt és az, hogy hasonló karriert szeretne befutni. Amellett persze, hogy rekordokat döntöget. Még mikor tanulni kezdte a teniszt egyszer kezet fogott a salakpályák királyával, egy évtizedre rá pedig már túl is szárnyalta és meccset nyert ellene.
A teniszvilág másik nagy, és még jelenleg is játszó csillaga, Novak Djokovic is magasztalta a fiatal spanyolt. Egy korábbi nyilatkozatában mondta, hogy Alcaraz jelenti a sport számára a jövőt. Az olimpiai tenisz döntő előtt már természetesen játszottak egymással korábban. Ugyanúgy döntőszituációban találkoztak, onnan viszont Carlos került ki nyertesen. Ennek fényében nem sajnálta annyira, hogy második helyezést ért el a játékokon. Még van pár olimpiai mérkőzés benne a korán indult karrierjéből kifolyólag.
Érdekesség a spanyol teniszezővel kapcsolatban, hogy nem szereti, ha Carlosnak hívják. Inkább a Carlitost vagy Charlie-t preferálja, mivel az eredeti keresztnevét túl komolynak és felnőttesnek tartja. Szeret golfozni és focizni is, illetve nagyon szívesen hallgat reggaetont. Egyelőre a továbbtanulási ambícióiról keveset tudni, mindenét a sport öleli fel.
Armand Duplantis
A férfi rúdugrás bajnoka, a 24 évesen már kilencszeres világcsúcs tartó "repülő svéd" a 2020-as tokiói olimpia óta nem ismeretlen a nagyvilág számára sem. Armand ’Mondo’ Duplantis már jóval korábban történelmet írt, de attól az olimpiától fogva az egész világ jobban elkezdett rá figyelni. Minden egyes versenyén egyre magasabbra szárnyal és nagyon úgy tűnik, hogy a határ a csillagos ég. Míg az ambíciója és a sport melletti kitartása a sajátja, az alapötlet viszont mélyen a családjában gyökerezik.
Duplantis 1999 novemberében született Louisiana államban. Anyai ágon svéd származású, így versenyezhet Svédország színeiben a párizsi olimpián is. Édesapja, Greg Duplantis szintén magasugró bajnok volt a maga idejében, illetve minden testvére – a két idősebb bátyja és a húga – is a rúdugrást űzik. A bátyjai közül Antoine végül a baseballban találta meg a saját sportját. Édesanyjuk, Helena Duplantis, szintén atléta volt és Svédországot képviselte a hétpróbákon. Jelenleg Armand édesapjával ketten a fiuk személyi edzői.
Innentől kezdve nem volt megállás és folyamatosan önmagát múlja felül. Legutóbb beállított rekordja 6 méter 25, amit nem feltétlenül kellett volna a 2024-es olimpián megugrania, mivel enélkül az eredmény nelkül is a zsebében volt már az aranyérem. Pusztán csak kíváncsi volt, hogy ha már idáig eljutott és ennyien jelen vannak, akkor képes-e új rekordot beállítani. Ez bizony sikerült is neki.
Sokan kérdezték tőle, hogy mi a titka annak az elemi erőnek, amivel neki tud állni ezeknek a brutális magasságoknak. Pusztán annyit mondott, hogy a sok felkészülés mellett egy jó adag őrület is kell hozzá. Illetve minden egyes versenye előtt ’vulgáris’ tartalmú zenéket hallgat, hogy felpörgesse magát és elegendő adrenalinja lehessen a szárnyaláshoz.
Armand ugyanakkor a magánéletében szeret elvonatkoztatni a sporttól.
Bár lételemem a rúdugrás, néha nagyon jól esik elvonatkoztatni és kikapcsolódni
– mesélte egy korábbi interjújában. Egy évig tanult a Louisiana State University-n, amit aztán a sport miatt abba is hagyott. Jelenleg a Svédországban él a barátnőjével.
Érdekesség, hogy szerette volna legálisan is megváltoztatni a nevét Armandról Mondo-ra, mivel a sportágban is így híresült el és sokkal megkapóbbnak gondolja. Az ügyvédje viszont erről lebeszélte. A becenevet egyébként a nagybátyja ragasztotta rá, aki kiskora óta ’Mondo Man’-nek hívja Duplantist. A mondo jelentése ’világ’ olaszul, így valahol adott is a mögöttes jelentése a névnek, hiszen a dominanciája a saját sportja felett már most világméretű.
Milák Kristóf
A magyar úszósport egyik legfényesebben ragyogó csillagának, a 200 méteres pillangóúszás 24 éves világrekorderének történetével és eredményeivel jobban tisztában vagyunk, mint az eddig bemutatott sportolókéval. Annak ellenére, hogy milyen nyomást helyeztek a fiatal úszóra, Milák Kristófra, a párizsi olimpián is sikerrel elhozott két dobogós helyezést. Július 31-én a 200 méteres pillangóúszásban ezüstérmet nyert, augusztus 3-án pedig egy elképesztő véghajrában aranyérmes lett 100 méter pillangóban. Tehetsége megkérdőjelezhetetlen, és még neki is van ideje, hogy további versenyeken is kibontakozzon.
Kristóf 2000 februárjában született Budapesten, egy kevésbé tehetős család második gyermekeként. Nem sokkal a születése után a család elköltözött Tárnokra, így a fiatal Milák már itt kezdte meg az úszókarrierjét is. Öt és fél éves volt nagyjából, amikor elkezdett ismerkedni a vízzel a családi házuk kertjében felállított műanyag medencében. Milák édesanyja gondolt rá először, hogy el kellene vinni őt rendesen is úszni tanulni, így nem sokkal később Érdre kezdett járni és Egerszegi Klári keze alatt tanult. Innentől pedig már nem volt megállás.
Sorra nyerte az érmeket 8 éves kora előtt, egy alkalmat kivéve ami törést is jelentett lelkén, ezt viszont igyekeztek gyorsan átfordítani, hogy tüzelje a versenyszellemét. Mikor betöltötte a 8-at Milák átkerült Plagányi Zsolt mesteredző kezei alá, majd Selmeci Attila vette át az úszót. Hátúszónak indult és gyönyörű eredményeket is szerzett, a stílusát Egerszegi Krisztináéhoz hasonlították. 2014-ben mégis nagyot fordult vele a világ és megtalálták azt az úszásnemet, amiben még nagyobb dolgokat érhet el. Alig 14 éves volt, amikor nála kétszer nagyobb úszókat körözött le pillangóban. Ez a csoda a mai napig tart.
Először ifjúsági Európa-bajnokságok, majd a felnőtt liga és most az olimpiai játékok. Történelmet először a 2019-es kavngdzsui világbajnokságon írt, amikor a 200 méter pillangót 1:50.73-al úszta meg. A tokiói olimpiai játékokon ugyanebben a száman lenyűgöző 1:51.25 perces olimpiai csúcsot úszott, ezzel bezsebelve első olimpiai aranyérmét. Ami viszont ennél is nagyobb bravúrnak számított, az a 100m pillangóban hozott aranya, amit 49.68-cal hozott. Ezzel pedig felállított egy azóta is veretlen Európa-rekordot.
Nagyon büszke lehet a fiatal úszó teljesítményére az Óbudai Egyetem is, ahol 2023 óta a Keleti Károly Gazdasági Kar hallgatójaként van jelen. Szabadidejében Kristóf szeret Forma 1-et nézni és sokat foglalkozik a lelki egészségével is. Az előző szezonban ennek érdekében eltűnt a nyilvánosság szeme elől. Emiatt sokan metsző véleménnyel illeték. Ezekre viszont mind rácáfolt.