Bár Bécs továbbra is letaszíthatatlan a lista éléről, a világ mintegy 173 nagyvárosa közül Budapest idén a 32. helyet szerezte meg a The Economist frissen megjelent rangsorában.
Koppenhágát 0,4 százalékponttal megelőzve idén is Bécs lett a világ legélhetőbb nagyvárosa a The Economist Intelligence Unit napokban megjelent friss rangsora szerint.
A The Economist listájában a világ 173 nagyvárosát értékelték olyan szempontok szerint, mint az életminőség, az egészségügyi ellátás, az oktatás, a kultúra, környezet, infrastruktúra és stabilitás. A nagyvárosok a mutatók alapján maximum 100 pontot szerezhettek. Az osztrák főváros idén 98,4 pontot ért el. 100 pontosra értékelték a stabilitását, az egészségügyet, az oktatást és az infrastruktúrát, míg környezet és kultúra kategóriában 93,5 pontot kapott.
Az első tízben Bécset és Koppenhágát Zurich követi, majd Melbourne, Calgary, Genf, Sydney, Vancouver, Osaka és Új-Zéland legnagyobb városa, Auckland.
Az értékelés szerint egyébként a világ legélhetőbb régiója Nyugat-Európa lett. Mintegy 30 nyugat-európai nagyváros ért el legalább 92 pontot a maximális 100-ból az idei listában, köztük az éppen 92 pontot elért Budapest is.
A magyar főváros tavalyhoz képest jelentősen javított, és hét helyet előre lépve az idei listában a 32. helyet szerezte meg. Ennél nagyobbat csak Hong Kong és Szingapúr lépett előre. Az előbbi 11, az utóbbi 8 helyet.
Ahol nem jó élni
A lista utolsó helyezettje a szír főváros, Damaszkusz lett, ami a maximális 100 pontból mindössze 30,7 pontot ért el. Stabilitás kategóriában pedig még ennél is kevesebbet, alig 20 pontot.
A világ tíz legkevésbé élhető városának listája a következőképp alakult 2024-ben:
- Caracas (Venezuela) - 44,9 pont
- Kijev (Ukrajna) - 44,5 pont
- Port Moresby (Pápua Új-Guinea) - 44,1pont
- Harare (Zimbabwe) - 43,8 pont
- Dakka (Banglades) - 43,0 pont
- Karacsi - 42,7 pont
- Lagos (Nigéria) - 42,2 pont
- Algír (Algéria) - 42,0 pont
- Tripoli (Líbia) - - 40,1 pont
- Damaszkusz - 30,7 pont
Vannak ugyanakkor olyan városok is, amik - bár nem a lista végén szerepelnek - kifejezetten nagyot estek vissza tavalyhoz képest. Az izraeli Tel-Aviv például húsz helyet rontva idén a 112. lett, míg az amerikai Miami 8 helyezést rontva idén a 47. helyre került, Írország fővárosa, Dublin pedig hét helyezéssel került hátrébb, a 39. helyre.