Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Idén először megvalósul a teljes nemi egyenlőség a világ legrangosabb sportversenyén.
Míg az 1900-as párizsi olimpián a sportolók mindössze 2,2 százaléka volt nő, addigra a 2024-es - szintén párizsi - olimpiai játékokon megvalósul a teljes nemi egyenlőség, és 10 500 indulóból 5250 nő, 5250 pedig férfi lesz.
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság a honlapján azt írja, a nemek közti egyenlőségre való törekvés látványosan felgyorsult az elmúlt években. Az 1996-os atlantai olimpián például a nők aránya mindössze 34 százalék volt, a 2008-ban, Pekingben tartott versenyen viszont már 42 százalék, idén pedig elérik a teljes nemi egyenlőséget a világ legrangosabb sportversenyén.
A nők arányával együtt pedig az olimpiai versenyszámok listája is folyamatosan bővült és színesedett. Míg az 1900-as olimpián a nők még csak teniszben, vitorlázásban, krokettben, lovaglásban és golfban indultak, az elmúlt 25 évben számos olyan sportágat fogadott el a Nemzetközi Olimpiai Bizottság, amiben nők is indulhatnak. A 2016-os riói olimpiához képest például a 2020-as tokiói versenyen kltszer annyi vegyes versenyszám szerepelt, a 2022-es pekingi téli olimpián pedig négy új vegyes versenyszámmal bővítették a repertoárt, hogy nők is versenyezhessenek.
Kiemelik; a nemek közti egyenlőségre való törekvéssel példát szeretnének mutatni és arra törekednek, hogy az ne csak az olimpián és a sportpályákon valósuljon meg, hanem az élet minden területén.