szerző:
Gál Luca
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A bíróság szerint az Esti mesék lázadó lányoknak című kötet miatt jogtalanul büntette meg a kormányhivatal a könyvkereskedőt.

Újabb perben kapott igazat a Líra Könyv Zrt., amikor is a bíróság kimondta, hogy az Esti mesék lázadó lányoknak című kötet nem öncélúan ábrázolja a nemváltást – írta meg a 24.hu a cég sajtóközleménye alapján.

2023 szeptemberében a kormányhivatal százezer forintos bírságot szabott ki a tatabányai Líra Könyváruházra, mert a boltban lévő gyerekkönyvek között lefóliázva forgalmazták az Esti mesék lázadó lányoknak című kötetet,
ami a hatóság álláspontja szerint „a születési nemnek megfelelő önazonosságtól való eltérést, a nem megváltoztatását jeleníti meg, illetve népszerűsíti.”

A Líra emiatt a bírósághoz fordult, és ismét a jogszabály helyesírására támaszkodva a beadványához csatolta Dr. Kenesei István nyelvész megállapítását, miszerint:

"A kormányrendelet szövegében szereplő „valamint” kötőszóval elválasztott mondatrészek kétféle módon értelmezhetők."

A jogszabály ugyanis azt írja:

"a születési nemnek megfelelő önazonosságtól való eltérést, a nem megváltoztatását, a szexualitást öncélúan ábrázoló, valamint a homoszexualitást megjelenítő, illetve népszerűsítő, gyermekeknek szóló termékekre"

érvényesek a korlátozások és a tilalmak. Azonban a „valamint” szóval kétféleképpen is lehet értelmezni a szöveget: egyszerű „és”-ként, illetve a két mondatrész elválasztásaként is használható.

A bíróság végül az utóbbi értelmezést fogadta el, emiatt megalapozatlannak tartotta, hogy „a hivatal határozata összekeverte az eltérő eseteket, nem az öncélú ábrázolás megvalósulását vizsgálva, hanem a transzneműség és a nemváltás megjelenítését, illetve népszerűsítését találva jogsértőnek.”

A bíró azt is kiemelte, hogy egy könyvet nem lehet egyetlen oldal alapján minősíteni, ezért ő az elejétől a végéig elolvasta a kötetet és véleménye szerint

"semmi sem áll távolabb az öncélúságtól, mint a könyv ábrázolása: ezek XXI. századi témák és problémák."