szerző:
Gál Luca
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Egyedül az Egyesült Királyság fesztiválközössége évente több mint 12 millió liter dízelt használ fel az utazásai során.

Legyen szó az áramforrásról, a résztvevők, a fellépők vagy a technika utaztatásáról, a fesztiválok fenntartása számos olyan tényezőt von maga után, amelyek káros hatással vannak a környezetre. Ennek okán a BBC összegyűjtött pár olyan megoldást, amelyek példaértékűek lehetnek a közeljövőben.

Az európai klímarendelet elfogadásával az EU és tagállamai kötelezettséget vállaltak, hogy az 1990-es szinthez képest 2030-ig legalább 55 százalékkal csökkentsék a nettó üvegházhatásúgáz-kibocsátását.

Kell a változás

Bár a zenei fesztiválok üvegházhatásúgáz-kibocsátása korlátozott, az iparág további fejlődést igényel annak érdekében, hogy környezetbarátabb legyen a fenntartása.

Claire O'Neill, a Zöldebb Jövő társalapítója és vezérigazgatója, valamint az Európai Zöld útiterv társszerzője szerint minden iparágnak meg kell változnia, beleértve a fesztivál szektort is.

"Az EU Zöld megállapodása 55%-os kibocsátáscsökkentési célt tűzött ki 2030-ra. A fesztiválszektornak nincs ilyen ütemterve, és sok olyan intézkedés, amelyen a fesztiválokkal közel 20 éve dolgozunk a fenntarthatóság érdekében, meglehetősen ad hoc jellegű. Semmi sem változik alapvetően az idő múlásával."

Példaértékű hozzáállás

Szerencsére egyre több fesztivál törekszik arra, hogy javítsák a környezeti hatásukat. Például a tavaly megrendezett Glastonbury Fesztiválon egy 20 méteres szélturbinát állítottak fel a piaci standok üzemeltetéséhez. A turbina további napelemekkel és egy akkumulátorral együtt képes volt 300 hűtőszekrény működtetéséhez.

Emellett több fesztivál is zöld energiába fektet, beleértve a napenergiát és az akkumulátor tárolását.

Hollandia az élen

A Mysteryland egy háromnapos elektronikus zenei fesztivál Hollandiában, amely évente 130 000 fesztiválozót vonz.

Maarten van't Veld, a fesztivál műveleti vezetője szerint számos intézkedést tettek annak érdekében, hogy kevésbé kelljen a fosszilis tüzelőanyagokra támaszkodniuk.

Jelenleg az energia 80 százalékát napelemek termelik meg nekik egy közeli gazdaságban. A fesztivál a partnereivel együttműködve elektromos kábeleket ásott a földbe, hogy összekapcsolják a rendezvényt az országos hálózattal. Bár a beruházás nagy költségekkel járt, előreláthatóan 10 év múlva megtérül az ára.

Mások segítségére is szükség van

O'Neill szerint általában a fesztiválokon a közlekedés teszi ki a káros kibocsátás nagy részét. Ennek megoldására a szervezőknek együtt kell működnie a közlekedési szolgáltatókkal. Emellett azt is hozzátette, hogy néha maguk az előadók is példát mutathatnak. Dave Grohl a Foo Fighters énekese repülő helyett tavaly vonattal utazott a Glastonbury Fesztiválra.