Óránként akár 120 hullócsillagot is láthattok, ha december 14-én este felnéztek az égre. Érkezik a Geminidák-meteorraj.
A hullócsillagok, vagy meteorok olyan porszemcsékből és kődarabokból származnak, amelyek akár egy űrhajó sebességének többszörösével száguldanak az űrben. Amikor azonban A Földdel találkoznak, és a felső légkörbe érnek, hosszú, fényesen viláhgító ioncsatornát hoznak létre, ezt látjuk mi hullócsillagként. A meteorrajok közül a legismertebb az augusztusi Perseidák, bár a Svábhegyi Csillagvizsgáló blogja szerint a decemberi Geminidák legalább olyan látványosak.
Pheaton: az üstökösszerű kisbolygó
A Geminidák attól is különlegesek, hogy nem üstökösből, hanem a Phaethon nevű kisbolygóból származnak, amely egyébként kisbolygó létére üstökösszerű tulajdonságokat is mutat. Pályáján a Naphoz közeledve extrém módon felfényesedik és csóvát ereszt, közben mintegy "kipöfögi" magából a Geminidák-meteorrajt, ami óránként százhúsz hullócsillagot produkál majd december közepén - olvasható csillagvizsgáló MTI-nek küldött közleményében.
A kutatók feltételezése szerint amint a Phaethon megközelíti a Napot, a csillag hője extrém módon felhevíti a felszínét, ami a földi kiszáradt tómedrek sárrepedéseihez hasonló jelenséggel jár. Ilyenkor a felrepedt kőzetdarabok elhagyhatják a felszínt, csóvát alkothatnak, és táplálhatják a Geminidákat.
Így láthatjátok a legtöbb hullócsillagot
A Geminidák-meteorraj megfigyelésére legalkalmasabb időpont ebben az évben december 14-én, csütörtökön az esti órákban lesz. Ekkor már felkel a raj radiánsa, vagyis az a pont, ahonnan a meteorok égi pályája kiindulni látszik. Az előrejelzések szerint a legnagyobb aktivitás a kora esti órákban lesz, 20 óra körül. A bátrabbaknak érdemes éjfél után is kimenni, ugyanis hajnalban fordul úgy a Föld, hogy "szemből" kapja a meteorokat, ezáltal minden porszemcsével frontálisan ütközik, nagyobb relatív sebességgel.
Jó hír, hogy ezen az estén a Hold vékony, fiatal sarlója hamar lenyugszik, így nem okoz jelentős háttérfényt. Ettől függetlenül, ha sok hullócsillagot szeretnétek látni, akkor válasszatok olyan helyet, ami sötét, viszonylag messze van a városi fényektől, és ahonnan az égbolt nagy részét zavartalanul kémlelhetitek. Tökéles meteorvadász-terep Budapesten például a Normafa, vagy a Hármashatár-hegy.
Ha pedig jobban el szeretnétek merülni a hullócsillócsillagok világában, regisztráljatok a Svábhegyi Csillagvizsgáló programjára.