Az idei évben szeptember 29-én rendezik meg a Kutatók éjszakáját. Összegyűjtöttük azokat a programokat, amik szerintünk a legérdekesebbek lesznek.
A Kutatók Éjszakája egy Európa-szerte megrendezett ingyenes eseménysorozat a tudomány és a kutatói életpálya népszerűsítésére. Az érdekes előadások, kísérletek és a további számos szórakoztató programok között minden korosztály megtalálhatja a maga kedvencét.
Gáz van! Nincs gáz! Rossz tanácsok a fűtési szezonra
Tekintettel az energiaellátási vészhelyzetre, sokunkban felmerülhet a gondolat, hogy hogyan lehetne más módon pótolni az energiahordozót. Mit használjak? Lángol? Csattan? Durran? Mi kipróbáljuk, hogy Neked ne kelljen.Az ELTE Természettudományi Kara látványos előadást tart energetikus anyagokkal.
Barbenheimer - Kirobbanó tudományos glamúr
Rózsaszín ködtől az atomvillanásig, kémiai kísérletek filmes trükkök nélkül. Bepillantás a vegyészek színes és robbanékony világába! Látványos kísérletek kicsiknek és nagyoknak.
A kínai fantasy varázslatos világa
A kedvelt távol-keleti misztikus műfaj bemutatása a hagyományos kínai mitológia fókuszában. Miért próbálnak halhatatlanná válni a kínai mesék hősei? Milyen szörnyetegeket rejt az alvilág a császárkori Kínában? Mit jelent a spirituális kultiváció, és ennek mi köze a meditációhoz? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Farkas Janka, az ELTE Doktori Iskola hallgatója.
Azahriah-tól a Bagossyn át Natekiig: avagy mit és hogyan hallgatunk a Spotify-on és a YouTube-on?
Kik a legnépszerűbb nemzetközi és magyar előadók a digitális streaming platformokon itthon és külföldön, melyek a leghallgatottabb dalok, globálisan és Magyarországon? Mit árul el Azahriah, a Bagossy Brothers Company és a hirtelen feltűnt Nateki népszerűsége a magyarok online zenefogyasztási szokásairól? Az előadás az NMHH számára készített friss, 2023-as tanulmány alapján mutatja be a globális és magyarországi zenefogyasztás és zenei ízlés legfontosabb trendjeit, összefüggéseit.
Az éjszaka rovarai Debrecenben
Az előadás során közelebbről megismerkedhettek a bennünket körülvevő rovarvilággal, és rengeteg kérdésre kaphattok választ: Hogyan tájékozódnak a rovarok az éjszakában? Hogyan látják, hallják, szagolják a világot? Miképpen tudják a kutatók felhasználni ezeket az ismereteket a tanulmányozásukra, valamint a növényvédelemben? Ezen felül olyan közhiedelmeket oszlatnak el, amelyek a mindennapjaink részévé váltak a fülbe mászó fülbemászóról, a világító rózsabogárról, vagy éppen a hatalmas hímszúnyogot övező hiedelmekről.
Nem csak boomereknek! - PC Gépmúzeum játékokkal Miskolcon
Régi PC-k és telekommunikációs eszközök (pl. tárcsás telefon) bemutatója, játékok minden mennyiségben. Vajon hol tartottunk, mit fejlesztettünk 30 éve, és milyen informatikai eszközeink voltak? Többek között ezekre a kérdésekre is választ kaphattok a miskolci Bay Zoltán Kutatóközpontban.