Valaha rabszolgák által használt hálóhelyiséget tártak fel régészek a dél-olaszországi Pompei romváros közelében.
A ritka lelet újabb betekintést nyújt abba, hogyan éltek az alsóbb néprétegek körülbelül 2000 évvel ezelőtt. A hálótermet a 79-ben a közeli Vezúv vulkán kitörésében elpusztult Pompei falaitól mintegy 600 méterre északra fekvő Civita Giuliana villában fedezték fel – olvasható az MTI-n.
Két ágyat, két kis szekrényt, különböző cserépedényeket találtak a helyiségben, amelyet a rabszolgák feltehetően hálószobaként és tárolóhelyiségként használtak – számoltak be róla a régészek. A két ágy közötti különbség - az egyik üres volt, matrac nélkül, a másik kényelmesebbnek tűnt - arra utal, hogy a rabszolgák által használt házrészben is volt hierarchia.
A maga módján a felfedezés "fontosabb, és alaposabban tájékoztat arról, hogyan éltek az ókorban, mint egy szép szobor" - mondta Gabriel Zuchtriegel, a pompeji múzeum igazgatója. A feltárók a bevált módszert használták: gipsszel öntötték ki a hamuban a szerves anyagok után maradt üregeket. Az agyagedények tüzetes vizsgálata nyomán kiderült, milyen kétes és egészségtelen körülmények között éltek az emberek: a rabszolgák legalább három rágcsálóval (két egérrel és egy patkánnyal) osztoztak a helyiségen. A patkányon, amely az egyik ágy alatti üregben tartózkodott, látni lehet, hogy éppen menekülni próbált, amikor Pompei többi lakójához hasonlóan a vulkánkitöréskor egy pillanat alatt elpusztult.