szerző:
Székács Linda
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Bár a platform nem feltétlen erről híres, rengeteg olyan tartalomgyártó megtalálható rajta, akik nem csak a gyerekek, de a felnőttek tudását is bővíthetik.

Tudósok, diplomaták, kutatók, bizonyos területek szakértői - ők is jelen vannak napjaink egyik legnépszerűbb közösségi alkalmazásán, a TikTokon.

Bár a videós platform főként a viccesebb, fiataloknak szóló tartalmairól és tartalomgyártóiról híres: a zenés-táncos videókról, kihívásokról és trendekről, a korábban említett szakemberek olyan hiánypótló tartalmakat is készítenek rá, amik több százezer megtekintő fantáziáját és gondolkodását mozgatják meg. A study.com egy 2022-es kutatása szerint - amiről a CNN is beszámolt - az alkalmazásban megjelenő minden negyedik videó oktatási célú, a legnépszerűbb tantárgyak között pedig magasan a történelem vezet.

Lyukakat tömnek be

A történelemtanítás egyik nehezen kiküszöbölhető problémája, hogy mivel több ezer évet ölel fel, az iskolában átadható tudás meglehetősen hézagos marad. Alig tanulunk valamit más országok, más népek történelméről, de még a saját történelmünkről megszerzett információk sem hiánytalanok, mert egyszerűen nem fér bele a tananyagba, hogy Magyarország összes uralkodójáról, minden jelentős történelmi eseményéről részletesen tanuljunk.

Bár az Amerikai Egyesült Államoknak lényegesen rövidebb a saját történelme - tekintve, hogy a kontinenst 1492-ben fedezték fel - még az amerikai tananyagban sem esik szó a történelem összes fontos eseményéről, kiváltképp, ha a kisebbségekről, vagy az afroamerikai állampolgárokról van szó.

A magát "Z-generációs történésznek" nevező Kahlil Greene - aki egyébként a Yale Egyetemen végzett - épp ezekre a hiányosságokra igyekszik rávilágítani. A TikTokra feltöltött videóiban többek között olyan fontos történelmi személyekről beszél, akikről a történelemórákon nem esik szó, de van videója azokról a 19. és 20. századi állatkertekről is, ahol előszeretettel zártak ketrecekbe és mutogattak embereket, és még azt is tisztázza, hogy miért gyanúsították meg Beyonce-t boszorkánysággal. A fiatal történésznek jelenleg több mint 620 ezer aktív követője van.

 

Hasonló videókat készít, de teljesen más témában az Ausztráliában élő, az Australian National University-n antropológia és nemzetközi kapcsolatok szakon végzett Aslan Pahari is, akit elsősorban az ókori kultúrák foglalkoztatnak, a TikTokon pedig gyakran foglalkozik vallásokkal, kihalt kultúrákkal és nyelvekkel, főként a dél- és közép ázsiai kultúrákkal

 

Magyar tartalomgyártók is vannak

A műfaj nem csak külföldön, de Magyarországon is elterjedt. A Színes Történelem nevet viselő TikTok-csatornán utólag kiszínezett és feljavított régi felvételeket osztanak meg, Url Izabell író és keletkutató pedig a keleti kultúrákról készít ismeretterjesztő videókat, de gyanítjuk, hogy ha alaposabban szétnéznénk, még több hasonló tartalomgyártóra bukkannánk.

 

@izabellurl

Hivatalosan már nincs kasztrendszer Indiában és kasztigazolást sem kérhetnek. A társadalomban azonban még mindig megkülönböztetik az embereket. Ez nagyon aggasztó emberi jogi szempontból. Mindenkit azonos jogoknak kell megilletnie! #nekedbelegyen #degyorsan #india #érinthetetlen #érdekesség #kasztrendszer #hírek

♬ eredeti hang - Url Izabell