szerző:
Tarnay Kristóf Ábel
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A kormányközeli tehetséggondozó intézmény eddig kisebbségi tulajdonos volt a könyvesbolt-hálózat cégében.

Az eddigi közvetett kisebbségi tulajdonos, a Mathias Corvinus Collegium (MCC) válik a Libri Csoport, a hazai könyvkereskedelmi és -kiadói piac meghatározó szereplőjének kis híján százszázalékos tulajdonosává, derül ki az intézmény közleményéből. Amely szerint a kormányközeli tehetséggondozó intézmény kisebbségi tulajdonából úgy lesz többségi, hogy alapítványuk leányvállalata szerződött az SQ Invest Kft.-vel a Libri Csoport 67,48 százalékos részvénycsomagjának megvásárlására.

Így a Libri 98,41 százalékos tulajdonosává válik az MCC.

Mint közölték, a cégcsoport vezetésének összetétele nem változik, a korábbi többségi tulajdonos Balogh Ákos pedig igazgatósági tag lesz, az MCC „a továbbiakban is stratégiai-pénzügyi befektetőként kíván hozzáadott értéket nyújtani a vállalatcsoport számára”. A tranzakció zárása a Gazdasági Versenyhivatal jóváhagyásához kötött, az erre irányuló folyamat már kezdetét vette. „„A Mathias Corvinus Collegium mint Közép-Európa legnagyobb tehetséggondozó intézménye és tudásbázisa hisz a magyar könyvpiacban, a könyvek erejében és a kultúrában, így ez a lépés is illeszkedik az MCC sokoldalú tevékenységéhez” – fogalmazott Szalai Zoltán, az MCC főigazgatója, aki szerint mivel a korábbi részesedésük jó befektetés volt, a leglogikusabb lépés a tulajdoni hányad növelése volt.

Az MCC Libriben szerzett korábbi, kisebbségi tulajdonrésze kapcsán is már felmerült, hogy a kormányközeli tehetséggondozó intézmény kiadványait kizárólag üzleti megfontolásból helyezik-e ki jól látható helyekre a könyvesboltokban. Erről a könyvesbolt korábban azt írta, a könyveket nem osztályozzák ideológia szerint, a szakmai munkába pedig az MCC akkor legalábbis nem szólt bele, a kiadójával pedig klasszikus üzleti viszonyban álltak.

Fontos megjegyezni, hogy eddig kifejezetten ellenzéki és baloldali vonatkozású könyvek is rendre voltak helyezve feltűnő helyekre az üzletekben, kérdés, hogy ez a jövőben változik-e. Nemrégiben a Libri azzal került a figyelem középpontjába, hogy egy kortárs író több ifjúsági könyvét más polcra tették át a pedofiltörvény miatt. Az érintett Papp Dóra ugyanakkor erről azt mondta lapunknak, „ők segíteni akartak, nem a Librivel van itt gond, ők csak próbálják valahogy úgy átvariálni a könyveket, hogy ne büntessék meg őket ez alapján a törvény alapján”.

(Kiemelt kép: MTI)