A Földhöz közel, a körülöttük keringő csillagoktól viszont távol vannak.
Két, a Földhöz félelmetesen közeli fekete lyukat fedezett fel Európai Űrügynökség (ESA), Gaia nevezetű űrszondája - számolt be róla a space.com.
A Gaia BH1 és Gaia BH2 névre keresztelt fekete lyukak mindössze 1500 és 3800 fényévre helyezkednek el a Földtől az Ophiuchus és a Centaurus csillagképek irányában.
Kareem El-Badry, a massachusettsi Harvard–Smithsonian Center for Astrophysics és a németországi Max-Planck Csillagászati Intézet munkatársának közleményéből az is kiderült, a felfedezett fekete lyukaknak más különlegessége is van, a körülöttük keringő csillagok ugyanis meglepően távol helyezkednek el tőlük, emiatt pedig az észlelésük is nehezebb volt, hiszen általában éppen a csillagaikra gyakorolt gravitációs hatás alapján bukkannak rájuk.
Gyanítottuk, hogy létezhetnek fekete lyukak szélesebb rendszerekben is, de nem voltunk biztosak abban, hogyan keletkezhettek. A felfedezésük azt jelenti, hogy át kell alakítanunk a kettős csillagrendszerek fejlődéséről szóló elméleteinket, mert nem világos, hogyan alakultak ki ezek
- tette hozzá a kutató.