Azt eddig is tudtuk, hogy a dinoszauruszok életének egy meteorit vetett véget, de egy friss kutatás szerint olyanok is becsapódhattak bolygónkba, amelyek elősegítették az élet kialakulását.
A tőlünk mintegy 300 millió kilométerre lévő Ryugu nevű aszteroidáról származó minták elemzése arra utal, hogy a világűrből érkező meteoritok hozzájárulhattak földi élet kialakulásához, ezt közölték a kutatásban résztvevő tudósok kedden. Az aszteroida mintájában ugyanis két olyan anyagot találtak, mely az élő szervezetek számára nélkülözhetetlen szerves vegyület. Ez pedig azt az elméletet erősíti, hogy 4,5 milliárd éve az élet kialakulásához fontos összetevők már több milliárd éve megérkeztek a Földre – az űrből származó meteoritokkal.
Egészen pontosan uracilt és niacint mutattak ki a Japán Űrügynökség Hajabusza-2 űrszondájának mintáiban. Az előbbi az RNS egyik kémiai építőköve, utóbbi pedig nem más, mint a B3-vitamin vagy nikotinsav, amely létfontosságú az anyagcseréhez. A Földön felfedezett meteoritokban már korábban is találtak kulcsfontosságú szerves molekulákat, de akkor még meg volt az esélye, hogy már ideérkezve „szennyeződött” meg velük. Azzal, hogy érintetlen földönkívüli kőzetekben is megtalálták, egyértelmű, hogy nem csak erről van szó.
A 2014-ben indult és 2020-ban visszaérkezett japán Hajabusza-2 űrszonda azért gyűjtött a Ryugun mintákat, mert az egy olyan aszteroida, melyről szakemberek úgy vélik, a Naprendszer hajnalán, mintegy 4,6 milliárd éve alakulhatott ki.
(Kiemelt képünk illusztráció, forrás: Colton Sturgeon/Unsplash)