A tizenévesek becslések szerint közel 8 órát bámulják a képernyőt naponta - hívja fel a figyelmet Hortobágyi Ágoston digitális stratéga.
A szakember szerint a sok képernyőbámulásnak következménye akár alvás- vagy mentális zavar is lehet - írja a hvg.hu.
Az elmúlt két év komolyan beleszólt az eddigi trendekbe is: az általános iskolások képernyőideje átlagosan 83, a z idősebbeké pedig 58 perccel nőtt, de megdöbbentő, hogy már a 2 év alattiak 75 százaléka is gyakrabban találkozik okoseszközökkel, mint az ajánlatos lenne, idézi az oldal. Viszonyításképp, az amerikai adatok szerint, egy átlagos diák már évi 114 napot ül képernyő előtt - ez több, mint amennyit az iskolában töltenek.
Hortobágyi Ágoston szerint a túlzott kütyühasználat függőséget alakíthat ki náluk, az emelkedett dopamintermelés pedig fokozott izgalmi állapotot vált ki - írja a hvg.hu. A gyakori tünetek között vannak a már említett alvászavarok és hangulatingadozások, de okozhat a sok képernyőidő romló iskolai teljesítményt is és nehezebbé válhat a koncentráció, de látószervi károsodáshoz és elhízáshoz is vezethet.
Lehet javítani?
A szakember összeszedett pár tanácsot:
- legyen szünet: 10 év alattiaknak jót tehet egy kis pihenő minden 40 perces okoseszköz-használat után, idősebbekkel pedig maximum egy-másfél óra után,
- 60 perccel lefekvés előtt már ne legyen semennyi képernyőidő,
- unatkozni is lehet: okoseszközök nélkül a gyerekek, szépen lassan megtanulják kitölteni a rendelkezésükre álló időt.