Öt kategóriában díjazták a gyerek- és ifjúsági könyves szerzőket a könyvhéten. A hivatalos zsűri mellett egy diákokból álló zsűri is kiválasztotta a szerintük legjobb könyveket. Mutatjuk, hogy melyek a legjobbnak ítélt regények és mesekönyvek.
Negyedik éve szervezi és osztja ki a HUBBY (Magyar Gyerekkönyv Fórum) az Év Gyerekkönyve elismerést. A díjat öt kategóriában adták át a 2018-as megjelenésű gyermek- és ifjúsági művek könyveire.
Keresztesi József: Csücsök avagy a nagy pudinghajsza
Az év gyerekkönyvírója Keresztesi József lett a Csücsök avagy a nagy pudinghajsza című (12 év alatti kategóriájú) verses meséjével.
Zágoni Balázs: A gömb
Az év ifjúsági könyvírója (12 év feletti kategóriában) Zágoni Balázs lett A gömb című utópisztikus kalandregényével.
Rigó Kata: Azt mondták, válnak
Az év illusztrátora Holló Kati lett, aki Rigó Kata Azt mondták, válnak című könyvében működött közre.
Elisabetta Gnone: Olga a papírlány
Az év fordítója Todero Anna lett az Olga a papírlány című regény fordításával.
Rofusz Kinga: Otthon
Az év leginnovatívabb könyve az Otthon című képeskönyv lett, amely az elköltözést, az otthontól való elszakadást dolgozza fel.
Mintegy 1,4 millióval több szót hallanak ötéves korukig azok a gyerekek, akiknek szülei naponta öt könyvet is elolvasnak nekik, mint azok, akiknek szülei soha nem olvasnak mesét - állapították meg az Ohiói Egyetem kutatói.
Idén a HUBBY – Magyar Gyerekkönyv Fórum és a Könyvtárostanárok Egyesülete fővárosi és vidéki iskolák bevonásával szervezett egy diákokból álló zsűrit, akik kiválasztották a számukra legjobb műveket. A Diákzsűri – a fordítói kategóriát leszámítva – kiválasztotta az általuk legjobbnak tartott könyveket:
Kiss Judit Ágnes: Babaróka ajándéka
A diákok szerint az év gyerekkönyvírója Kiss Judit Ágnes Babaróka ajándéka című könyvével.
Papp Dóra: Bolyongó
Az év ifjúsági könyvírója Papp Dóra Bolyongó című regényével, amelyben érintett téma a beilleszkedés, kiközösítés is.
Farkas Róbert: Első könyvem a fénysebességről
Az év illusztrátora a diákok szerint Farkas Róbert, aki az Első könyvem a fénysebességről című gyerekkönyvben az univerzumot értelmezi.
Rofusz Kinga: Otthon
Az év leginnovatívabb könyve a diákok döntése szerint is Rofusz Kinga Otthon című képeskönyve lett.
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!
|
Sok olyan óvodás van, aki kimarad az olvasás, a történetmesélés élményéből. A kutatások szerint ők kevésbé lesznek később motiváltak az olvasásra, nagyobb valószínűséggel küzdenek majd tanulási nehézségekkel. Ez azzal is összefügghet, hogy akinek rendszeresen mesélnek, azzal valószínűleg többet is beszélgetnek, játszanak a szülők, és ez fordítva is igaz - mondta az Eduline-nak Kovácsné Kelemen Anikó óvodapszichológus, aki az iskolaérettségről, a túlzásba vitt "képernyőzés" hatásairól is beszélt.