Befektetési lehetőségnek sem utolsó, ráadásul az egyetemek vonzerejét is növelné, ha kellő mennyiségű diákspecifikus szálláshely épülne Európában.
2022-ben több mint 11,5 milliárd eurót (4279 milliárd forint) fektettek Európában kifejezetten a diákoknak épített szállásokba (purpose built student accomodation, rövidítve PBSA), de még ez is csak a kereslet 15 százalékát fedi le a földrészünkön – olvasható a Világgazdaságon, akik a CBRE globális ingatlan-tanácsadó cég kutatására hivatkoztak.
A kifejezetten diákoknak kiépített szálláshelyek több szolgáltatást nyújtanak, mint egy kollégium: az elemző cég szerint van olyan hely, ahol a diákok lakhatnak, dolgozhatnak, tanulhatnak, szocializálódhatnak és szórakozhatnak.
"Magyarországon a PBSA-piac fejlődésére még várni kell néhány évet: azoknak, akik ilyen típusú szállást szeretnének, egyelőre a magánbérleti piacon kell megoldást találniuk. Pedig a kereslet már most megmutatkozik: Budapesten 5-10 000 szobára lenne szükség, és Debrecenben is megjelent már az igény a speciálisan diákoknak kialakított szobák iránt"
– mondta a lapnak Tóth Csaba magyarországi hotelüzletág igazgató, aki hozzátette, hogy az egyetemek vonzerejét is növelnék az ilyen típusú szállások a hazai és külföldi hallgatók körében.
Nemrég írtunk arról, hogy Debrecenben ezer bérlakás megépítéséről döntött a debreceni önkormányzat, hogy ezzel is ösztönözze a fiatalok helyben maradását.