13 igennel, 5 nemmel és 0 tartózkodással a csepeli képviselő-testület február 27-ei ülésén megszavazta a kerületi óvodák átcsoportosítását.
Ahogyan azt a hvg.hu nemrég részletesen kifejtette, Csepel önkormányzata 2024-ben egy javaslatot nyújtott be a kerület óvodáinak átszervezésére. A terv szerint hat óvodában – Mesevár, Kerek Világ, Fenyves, Zsongás, Napsugár, Füstifecskék Tagóvoda - szüntetnék meg a teljes ellátást úgy, hogy másik óvodákba költöztetnék a csoportokat.
A tervet komoly nemtetszést fogadta, elsősorban az érintett szülők körében, akik petíciót is indítottak, és több pedagógus is melléjük állt az ügyben.
Borbély Lénárd, Csepel polgármestere korábban arról nyilatkozott, hogy az átszervezést azért tartja szükségesnek, mert a folyamatosan fogyó gyerekek száma miatt jelenleg is több csoport szünetel, valamint pedagógusokból is hiány van.
A résztvevő civilek között több szülő is megjelent az ülésen, akik az óvodákkal kapcsolatos napirendi pontnál táblákat emeltek a fejük fölé, ezzel fejezve ki, hogy nem támogatják az egyes intézmények megszüntetését.
Borbély Lénárd nyitóbeszéde után először Hirholczné Faragó Tünde, a Csepeli Csodakút Egyesített Óvoda igazgatója szólalt fel, aki ismét bemutatta azokat a statisztikákat, melyekre az óvodák átszervezésének döntését alapozták:
Csepelen jelenleg 21 tagintézményben 2515 óvodai férőhely jut a gyerekekre. A statisztikák szerint 2014-ben a beiratkozó gyerekek száma 2487 fő volt, ami mára 27 százalékkal lecsökkent: 1816 főre. A tendencia miatt a következő években pedig még kevesebb óvodásra számítanak.
Az igazgató szerint a gyerekek mellett az óvodapedagógusokból is hiány van: 2025-ben 40 szakember hiányzik az óvodákból, 19 csoportban pedig mindössze csak egy óvodapedagógus dolgozik.
A szülők a kiválasztott óvodák között is kifejezetten ellenezték a Napsugár Óvoda megszüntetését. Ennek oka, hogy ez az egyetlen óvoda a XXI. kerületben, ahol mozgáskorlátozott gyerekeket is fogadnak, és egyéb sajátos nevelési igényű kicsiket is szívesen látnak.
Ennek kapcsán Hirholczné Faragó Tünde azt mondta, hogy a Napsugár Óvodában is drasztikusan csökken a gyerekek száma. A befogadható 100 gyerek helyett jelenleg 48-an vannak az intézményben. A súlyos mozgáskorlátozással élő gyerekek száma az óvodában jelenleg 5 fő. Az a logikus döntés, ha a kisebb létszámú óvodákat integrálják a nagyobb létszámúakba.
A Fenyves Óvoda pedig végül kimenő rendszerben fog megszűnni. Viszont a következő évben azokat a gyerekeket még fogadni fogja, akiknek a testvéreik jelenleg is oda járnak.
Az ülésen az is kiderült, hogy minden óvoda megtarthatja a szakmai kiegészítő programját. Az önkormányzat által biztosított foglalkozások minden gyerek számára továbbra is elérhetőek lesznek. A polgármester kijelentése szerint az óvodák költségvetése sem változik az átcsoportosítás ellenére sem.
Borbély Lénárd a felmerülő kérdések kapcsán elmondta, hogy az üresen maradó ingatlanokat a Dél-Pesti Tankerületnek fogják felajánlani ingyenesen. Az ezután megmaradt épületek a fenntartó tulajdonában maradnak, és létszámnövekedés esetén akár az újranyitásukra is lehetőség lesz a jövőben.
Kiss Kornél a Magyar Kétfarkú Kutyapárt képviselője megkérdezte, miért rögtön 6 óvodát akarnak bezárni. Mivel szerinte:
„nehezen hihető el, hogy a szakágazatok most vették hirtelen észre, hogy 1000 gyerek hiányzik a rendszerből.”
Az igazgató ezt a kijelentést cáfolta, ugyanis a csökkenő tendenciát már évek óta látják. Az ezzel kapcsolatos első intézkedésük a csoportlétszámok csökkentése volt. Jelenleg 22 csoportot szüneteltetnek.
„A pedagógusi háló ezzel egyre gyengült, így a pedagógusok létszáma jobban csökkent, mint a gyerekeké. A két csökkenés együttes mutatója azt eredményezi, hogy 21 tagóvodát ennyi pedagógussal és ennyi gyerekkel nem tudnak ellátni.”
- mondta Hirholczné Faragó Tünde.
Az ülésen a képviselők közül volt, aki megkérdezte, miért nem elég csak három óvodát bezárni. Ennek kapcsán Hajdu Imre képviselő arról adott tájékoztatást, hogy az átcsoportosítások után minden óvodában legalább 30 százalék – egyes helyeken 40 százalék – üres hely továbbra is meg fog maradni. A csökkenő gyerekszám miatt így 1-2 éven belül újra hozzá kellene nyúlni a rendszerhez, ha a tervezettekkel szemben kevesebb intézményt szüntetnek meg.
Dukán Andárs Ferenc Csepel momentumos önkormányzati képviselője szerint a javaslat előkészítési folyamata nem volt megfelelő. Szerinte a jelenlegi problémákról egy felmenőrendszer megkezdése előtt kellene elkezdeni beszélni és csak akkor lehetne róla dönteni, ha megvizsgálásra került mi lesz általánosságban a jövője a csepeli óvodásoknak.