Csaknem négy hónappal az online KRESZ-tanfolyamok indulása után kezdődött meg a vizsgaszervezés az iskolákban.
Tuzson Bence igazságügyi miniszter november elejére ígérte a KRESZ- és egészségügyi vizsgaszervező felület megnyitását, erre végül csak december elején került sor. Ehhez képest a tényleges vizsgaszervezés csak januárban kezdődött el. 2025. január 8-án a Belügyminisztérium adatai szerint 50 KRESZ- és 31 egészségügyi "vizsgameghirdetés volt aktív." - írja a Népszava.
Bár a KRÉTA rendszerében már szeptemberben jelentkezhettek a diákok az online KRESZ-tanfolyamokra, de a tanfolyamok és vizsgák közötti hosszú átfutási idő sokaknak okozott gondot.
Mivel a vizsgákat jelenleg az iskolák szervezik, ez pedig újabb kihívások elé állítja a közoktatási intézményeket. Az általános gyakorlat szerint a vizsgára jelentkezést eddig az autósiskolák intézték, de ebben az esetben az iskolák feladata, hogy „felügyeljék” a tanfolyamot és megszervezzék a vizsgát is.
A helyzetet bonyolítja, hogy az online tanfolyamok elvégzése után a diákok hagyományos vizsgázási lehetőséget is választhatnak, ám ezt saját költségen kell finanszírozniuk, amelyet később visszaigényelhetnek.
Egyre több szülő fordul az autósiskolákhoz azzal a kérdéssel, hogy miért nem tud a gyerek vizsgázni, amikor már elvégezte az online tananyagot
– mondta a lapnak Hoffmann Csaba, az Autósiskolák Vezetőinek Országos Szervezete (AVOSZ) alelnöke, aki szerint jelenleg nem egyértelmű, hogy a Közlekedési Alkalmassági és Vizsgaközpont (KAV) rendszere látja-e az iskolai rendszerben végzett tanulókat.
„Valószínű, hogy a KAV addig nem érzékeli őket, amíg nem tettek sikeres KRESZ-vizsgát” – tette hozzá, ami komoly bizonytalanságot szül: a szülők vagy kivárnak, vagy autósiskolához fordulnak.
Az Eduline-on is beszámoltunk arról, hogy ősszel több autósiskola megemelte a gyakorlati órák díját azoknál a diákoknál, akik nem náluk végezték a KRESZ-és az elsősegélytanfolyamot.
A középiskolások ingyenes jogosítványával részletesen az alábbi cikkünkben foglalkoztunk.