Ha végzős diákok vagytok, akkor szeptember 24-től már jelentkezhettek az ingyenes jogosítványra a KRÉTA-n keresztül, amelynek keretében többek között nem kell fizetnetek az elsősegély- illetve a KRESZ-tanfolyamért, és a vizsgáért sem. Összegyűjtöttük ezzel kapcsolatban a legfontosabb tudnivalókat.
2024. szeptember 1-jétől térítésmentesen biztosítja a kormány a B kategóriás jogosítvány megszerzését a középiskolásoknak.
A jó hírt még március végén Tuzson Bence kormányzati államtitkár jelentette be, aki akkor azt mondta, hogy szeptembertől a középiskolai oktatás részévé válik a KRESZ- és az egészségügyi tanfolyam. A gyakorlati oktatás megszervezését pedig pilot jelleggel fogják elindítani. Mint később kiderült, az utóbbit a honvédség fogja megtartani a résztvevőknek.
Jelenleg több szolnoki középiskola is részt vesz a kísérleti projektben, és a diákok 21 honvédségi szakoktatóval és 30 autóval szerezhetnek vezetési rutint.
Maruzsa Zoltán államtitkár néhány napja azt is kiemelte, hogy a program tapasztalatai alapján építi majd ki a honvédség a következő években az országos lefedettségű képzőkapacitását. Addig viszont a középiskolások döntő többségének csak a B kategóriás jogosítvány elméleti részét állja az állam.
A gyakorlati részért továbbra is fizetni kell, mégpedig nem keveset. Ennek összege autósiskolánként változik, de akár az óránkénti (50 perc) 8-9 ezer forintot is meghaladhatja. Ebből következik, hogy a forgalmi vizsgához szükséges 30 kötelező óra költsége alsó hangon 240 ezer forint, amelyre pluszban rájön a 11 ezer forintos vizsgadíj. Ha pedig valakinek nem sikerül elsőre átmennie, akkor a pótórák és az újabb vizsga miatt akár 300-400 ezer forintot is fizethet, mire megszerzi a jogosítványt.
Kinek jár az ingyenes jogosítvány?
Jelenleg tehát közel sem ingyenes a jogsi, és még azt is érdemes megjegyezni, hogy nem mindegy, ki milyen típusú iskolába jár. A KRÉTA-ba feltöltött általános szerződési feltételek szerint:
- gimnáziumban a 12. osztályba
- szakgimnáziumban és technikumban a 13. osztályba (6 éves képzés esetén a 14. osztályba)
- szakképző iskolában a 11. osztályba (4 éves képzés esetén a 12. osztályba)
járó, 16 évesnél idősebb tanulók jogosultak az ingyenes jogosítványra. Az eJogsi funkciók a KRÉTA-ban csak számukra elérhetőek. Ha valaki még nem töltötte be a 18-at, de végzős, akkor csak a szülői jóváhagyás után jelenik meg a modul.
Tehát, ha valaki szakképző iskolába jár, akkor egy gimnazistához képest előbb végezheti el a jogosítványhoz szükséges tanfolyamokat és teheti le a vizsgákat.
Így jelentkezhettek az ingyenes jogosítványra
A jelentkezéshez annyit kell tennetek, hogy a KRÉTA-ban az eJogsi menüpontban
- elindítjátok a jelentkezést
- ellenőrzitek az adataitokat (fontos, hogy minden úgy szerepeljen, mint a személyi igazolványotokban)
- megteszitek a szükséges nyilatkozatokat
- elfogadjátok az általános szerződési feltételeket és adatkezelési tájékoztatót
- véglegesítitek a jelentkezést
Ha nem vagytok még 18 évesek, akkor a szüleiteknek is jóvá kell hagyni a jelentkezésetek. Erre a rendszer benneteket külön figyelmeztet.
Az elsősegély- és a KRESZ-tanfolyamot is a KRÉTA-n keresztül online végezhetitek el, erre a jelentkezéstől számítva 12 hónapotok van. Elsősegélyből még egy az OMSZ által szervezett demonstrációs alkalmon is részt kell vennetek, amire szintén a KRÉTA-n keresztül tudtok jelentkezni.
Mi van, ha valaki nem tud időben levizsgázni?
A vizsgákat szintén ezen a felületen hirdetik meg, az ingyenes csomagba 3-3 alkalom tartozik. Az első vizsgalehetőségek feltehetően novemberben lesznek.
Fontos, hogy ha sikeresen leteszitek a KRESZ-t, akkor 2 évetek van arra, hogy megszerezzétek a forgalmi vizsgát is. Ha ennyi idő alatt ez nem sikerül, akkor újra kell kezdenetek az egészet, ekkor már piaci alapon.