Középiskolai felvételi 2025: ekkor teszik közzé a felvételi tájékoztatókat

Ebben lesz benne többek között a felvételi eljárás módja is.

  • Székács Linda

Izgalmas tanév elé néznek azok a negyedikesek, hatodikosok és nyolcadikosok, akik a 2024/25-ös tanévben nyolc- vagy hatosztályos gimnázumba jelentkeznének, vagy kilencedik osztályba felvételiznek. Szimpatikus gimnáziumot, technikumot vagy szakiskolát kell választaniuk, és eldönteniük, hogy esetleg nyelvi előkészítőbe, két tanítási nyelvű iskolába vagy általános gimibe mennének, vagy ha szakmát tanulnának, akkor mi a hozzájuk leginkább illő szakterület.

A felvételi tájékoztatókat az intézményeknek 2024. október 20-ig kell nyilvánosságra hozni. Ez tartalmazza a tanulmányi területeiket, továbbá ebben rögzítik a felvételi eljárásuk módját is; hogy kérik-e például a központi felvételi vizsga megírását vagy csak az általános iskolai eredmények alapján számolják a felvételi pontokat, és hogy tartanak-e szóbeli felvételi vizsgát is.

A középiskolai felvételiről idén is megtaláltok minden fontos információt az Eduline-on a jelentkezéstől a felvételi döntésig és a beiratkozásig.

 

Hozzászólások

Több mint kétezer egyetemi képzés nem indul el szeptemberben – a legtöbb a tanárképzésből esett ki

Bár idén is több tízezer jelentkezőt vettek fel egyetemre vagy főiskolára, a meghirdetett képzések közül több mint kétezer végül nem indul el. Összesen 2173 olyan képzés van, ahol nem hirdettek ponthatárt, vagyis az adott szakra idén nem vesznek fel hallgatókat. Az adatok alapján a nem induló képzések döntő többsége osztatlan vagy mesterképzés, a lista legnagyobb részét pedig a pedagógusképzések adják.

Lannert Judit a Tanítanék Mozgalmat kérte fel a „feketelistázott” pedagógusok ügyeinek felderítésére, teljes körű kivizsgálást ígér

A Tanítanék Mozgalom gyűjti össze azokat az eseteket, amikor a korábban polgári engedetlenség miatt elbocsátott vagy a státusztörvény következtében távozó pedagógusokat nem veszik vissza az állami iskolákba. Lannert Judit felkérésére minden hozzájuk beérkező ügyet továbbítanak az Oktatási és Gyermekügyi Minisztériumnak, amely teljes körű kivizsgálást ígért.

A fejlődési nehézségek korai felismeréséről és a gyógypedagógiai jelenlét erősítéséről egyeztetett Kereki Judit a szakmai szervezetekkel

Egyetértés volt abban, hogy erősíteni kell a gyógypedagógusok bölcsődei jelenlétét, javítani kell a fejlesztő szolgáltatásokhoz való hozzáférést, illetve minél korábban fel kell ismerni a kisgyermekkori fejlődési nehézségeket, hogy az érintett gyerekek időben megkaphassák a szükséges fejlesztést.

A nap kérdése: van állami férőhely a pótfelvételin?

Ha az általános felvételin nem sikerült bekerülnötök egyetlen megjelölt képzésre sem, a pótfelvételi még újabb esélyt jelenthet. De vajon ilyenkor is lehet állami ösztöndíjas helyet találni, vagy már csak önköltséges képzések közül választhattok?