Az iskolák maguk is megszabhatják, milyen esetben fogadják el a hiányzások igazolását.
Egy olvasói megkeresés kapcsán utánajártunk, hogy milyen esetben utasíthatja el az oktatási intézmény a tanuló hiányzásának igazolását.
Az Oktatási Jogok Biztosának Hivatala szerint, amennyiben a tanuló betegség miatt marad távol a tanítási órától és az egyéb foglalkozástól, és ezt az intézmény házirendjében foglaltaknak megfelelően igazolja, úgy az nem tekinthető kötelességszegő magatartásnak.
Igazoltnak kell tekinteni az iskolai mulasztásokat abban az esetben, ha:
- a tanuló a házirendben meghatározottak szerint engedélyt kapott a távolmaradásra,
- ha a tanuló beteg volt, és azt a házirendben meghatározottak szerint igazolja,
- illetve, ha a tanuló hatósági intézkedés vagy egyéb alapos indok miatt nem tudott kötelezettségének eleget tenni.
Ha a távolmaradást nem tudják megfelelően igazolni, akkor a mulasztásért igazolatlan jár.
A távolmaradás, a mulasztás és a késés igazolásának módjáról az intézmény a házirendjében konkrét eljárási szabályokat határozhat meg. Így a nem megfelelően igazolt mulasztást is igazolatlanként regisztrálhatják. Ezért fontos minden esetben először utánajárni, hogy az érintett iskola házirendje ilyen esetben mit ír elő.
Ha a házirendnek megfelelően nyújtották be a tanuló hiányzását igazoló dokumentumokat az iskolának, akkor a jogszabály nem ad arra lehetőséget, hogy a nevelési oktatási intézmény az orvosi igazolásban foglaltakat megkérdőjelezze, vagy egy orvosi igazolást ne fogadjon el.
Azonban a Hivatal arra is felhívja a figyelmet, hogy nincsen olyan jogszabályi rendelkezés, amely megtiltaná az iskolának, hogy kétség esetén meggyőződjön az igazolás valóságtartalmáról. Ez egyaránt vonatkozik a szülői és az orvosi igazolásra is.