Nincs takarító az egyik újbudai általános iskolában, a szülők már fertőzésveszélytől tartanak

Súlyos betegség miatt az egyik takarító kiesett az állásából, így a termek takarítását hetek óta a tanárok oldják meg. Mivel a mosdókat senki sem takarítja, a Szülői Munkaközösség fertőzésveszélytől tart.

  • Székács Linda

Nincs takarító, ezért a szülők összefogását kéri az Újbudai Teleki Blanka Gimnázium Szülői Munkaközössége, akik szerint az iskola épületében "elfogadhatatlan és fenntarthatatlan" a helyzet, ami miatt fertőzésveszélytől tartanak, miután néhány hete betegség miatt kiesett az egyik takarító a munkából - továbbította a munkaközösség levelét egy érintett szülő az Indexnek.

„A helyzet kritikán aluli, komoly fertőzésveszélynek vannak így kitéve a gyerekek, és a tanárokra, diákokra nézve is méltatlan, hosszú távon tarthatatlan a helyzet, amin már a heti egyszeri szülői takarítás sem segít”

- írják.

A szülők szerint az intézmény "kis épületében" egyáltalán nincs takarító, ami feltehetően még öt-hat hétig így lesz. Emiatt az alsós osztályok tanárai a szünetekben vagy a napközis órák alatt takarítják a tantermeket, amiben délutánonként a nagyobb napközis gyerekek is segítenek, viszont a mosdókat senki nem takarítja. Levelük szerint a helyzet megoldásában pedig a Klebelsberg Központ sem segít, holott úgy tudják, az állásra eddig egyetlen jelentkező sem akadt, a béren pedig nem tudnak emelni.

Az érintett osztályoktól a Szülői Munkaközösség arra a kérdésre vár választ, hogy hajlandók lennének-e közösen megbízni és finanszírozni a tanév hátralevő részére, aki hétköznap 15–20 óra között takarítaná a mosdókat és a tantermeket. Ennek díja nettó 2000 forint lenne, így a nap 5, heti 25 órás munka egy egyszeri, gyerekenként 2000 forintos befizetésből finanszírozható lenne július közepéig. Továbbá szeretnék tudni, hogy van-e esetleg olyan szülő, aki ezekkel a feltételekkel magára vállalja a takarítást, vagy ismer valakit, aki elvállalná a munkát.

Az intézményt fenntartó Dél-budai Tankerületi Központ az Index megkeresésére azt írta; a fenntartásukban lévő Újbudai Teleki Blanka Általános Iskola egyik takarítója

"súlyosan megbetegedett, így várhatóan huzamosabb ideig munkaképtelen lesz. Pótlására álláshirdetést adtunk fel, melyre sikeresen találtunk jelentkezőt, aki a hónap végén áll majd munkába."

Hozzátették: a gyerekeket nem fenyegeti fertőzésvesztély, hiszen a közösségi tereket és a mosdókat folyamatosan takarítják.

"Az szmk-t a tankerületi központ nem vonta be takarítási feladatokba” – írták.

 

Hozzászólások

Elsőként tette közzé a dolgozók bérsávjait a Corvinus: ennyit keresnek az oktatók és kutatók

A Corvinuson egy tanársegéd havi bruttó 600-900 ezer forintot, egy egyetemi tanár pedig akár 2,1 millió forintot is kereshet. A vezetői fizetések ennél is magasabbak: a rektor alapbére jelenleg közel 5,8 millió forint. Az intézmény szerint a cél az átláthatóbb bérezés és a bértranszparencia erősítése, miközben a lépéssel a hazai felsőoktatásban is úttörő szerepet vállalnak.

Nulla pontot ér a jeles középiskolai bizonyítvány – egy technikumban végzett diáklány 26 pontot veszít a felvételin egy szabály miatt

Hiába volt majdnem kitűnő tanuló a középiskolában, hiába tett utólag két sikeres emelt szintű érettségit, egy technikumban végzett diáklány középiskolai tanulmányi eredményeit nem veszi figyelembe a felvételi rendszer a pontszámításkor. A probléma nemcsak nála jelentkezik, hanem több olyan szakképzésben tanuló diáknál, akik másik szakterületen tanulnának tovább egyetemen.

Heti 20 órában maximalizálná a kötelező óraszámot a Pedagógusok Szakszervezete a szakképzésben

A szakképzésben dolgozók közalkalmazotti jogállásának visszaállítását, a tanítási évre vetített munkaidőkeret megszüntetését és átláthatóbb bérrendszer kialakítását is sürgeti a Pedagógusok Szakszervezetének szakképzési és felnőttképzési tagozata. A szervezet egy 24 pontból álló javaslatcsomagban foglalta össze azokat a problémákat, amelyek szerintük azonnali intézkedést igényelnek a szakképzésben.

A PSZ szerint a NOKS-dolgozóknak beígért 25 százalékos béremelés kompromisszumos megoldás, de jó első lépés

A nevelést, oktatást közvetlenül segítő dolgozók közül sokak nettó fizetése még mindig „kettessel kezdődik” – mondta Tóth Tünde, a Pedagógusok Szakszervezetének alelnöke a szervezet tanévzáró sajtótájékoztatóján. A PSZ elfogadná, hogy július 1-jétől megvalósuljon a korábban ígért 25 százalékos béremelés, de szerintük ez csak szükséges, nem elégséges lépés lenne.

Nemcsak a pedagógusok sztrájkjogát, hanem az iskolák autonómiáját is visszaállítaná a kormány – társadalmi egyeztetésen az új törvényjavaslat

A benyújtott törvényjavaslat célja a tankerületi fenntartású intézmények szakmai önállóságának növelése, az igazgatók jogköreinek bővítése, illetve a pedagógusok és más köznevelésben dolgozók kollektív jogainak helyreállítása. A javaslatok több olyan szabályt is módosítanának vagy hatályon kívül helyeznének, amelyeket a szakmai szervezetek évek óta napirenden tartanak.