Ebben a hónapban a középfokú felvételiben résztvevő diákoknak lesz a legtöbb feladata, de más fontos időpontot is tartogat még a tavasz első hónapja. Összeszedtük a legfontosabb márciusi dátumokat.
Március 4-8.
Ekkor tartják a „PÉNZ7” pénzügyi és vállalkozói témahetet az iskolákban. A Belügyminisztérium által meghirdetett, elsősorban az általános- és középiskolás diákoknak szóló témahetek a mindennapokban használható gyakorlati ismeretek átadására törekszenek, emellett a tanárokat is ösztönözni szeretnék az új pedagógiai módszerek kipróbálására.
A témahetek az ismeretek játékos, illetve élményszerű átadására törekszenek. A PÉNZ7 a pénzügyi tudatosság mellett a vállalkozói kompetenciafejlesztés és a vállalkozói alapismeretek élményalapú bemutatásáról fog szólni. A programokban az iskolák önkéntesen vehetnek részt, előzetes regisztrációval.
Március 4-20.
Ebben az időtartamban tartják a középiskolai szóbeliket azokban az intézményekben, ahol a felvételinek ez is a része. Ilyet nem minden iskolában szerveznek, ugyanis a felvételi során az intézmények háromféle pontszámítási mód közül választhatnak. Van, ahol csak az általános iskolai jegyek alapján számolják a pontokat, máshol kötelező a központi írásbeli megírása, míg a legerősebb intézményekben szóbeli felvételire is behívják a diákokat.
Arról, hogy hol tartanak szóbeli felvételit, az iskolák oldalain lehet tájékozódni. A behívókat az intézmények automatikusan küldik ki azoknak, akik elérték a szóbelihez szükséges pontszámot.
Március 15.
Mivel idén a március 15-i nemzeti ünnep péntekre esik, ezért aznap nem lesz tanítás. Így egy 3 napos hosszúhétvége vár a diákokra.
Március 22.
Eddig a napig kell a középfokú iskoláknak nyilvánosságra hozniuk a jelentkezők ideiglenes felvételi jegyzékét.
A középiskolák igazgatói az Oktatási Hivataltól megkapott jelentkezők listájának felhasználásával tanulmányi területenként elkészítik az ideiglenes felvételi rangsort. A rendszerben minden jelentkező neve mellé beírják a felvétellel kapcsolatos döntést is.
A követelmények teljesítése esetén a nevek mellett egy sorszám fog szerepelni, ami a felvételi jegyzékben elfoglalt helyüket jelenteni a felvételizőknek. Abban az esetben, ha nem sikerült teljesíteni a felvételi követelményeket, akkor a név mellett egy „E” betű jelenik meg, ami a felvételi kérelem elutasítását jelenti.
Március 31.
Az egyetemistáknak ekkor jár le a diákigazolványuk őszi félévre szóló matricája. Aki eddig nem tette meg, az még ezen a napon kérje ki az újat, ugyanis április elsején a lejárt bérletek miatt már büntetés jár a tömegközlekedésben.
Új matricát általában az egyetemek ügyfélszolgálatán lehet igényelni az igazolvány bemutatásával és az OM azonosító megadásával.
Frissítés: 03.04.
Cikkünkben először tévesen márciusinak írtuk a középiskolai sorrendmódosítás dátumát. A helyes időpont 2024. április 8-10.
Április 8-10.
Ezen a három napon van lehetőség a tanulói adatlapok módosítására a középfokú felvételi eljárásban. Ilyenkor a felvételizők megváltoztathatják a sorrendet, illetve - előzetes egyeztetés alapján - új tanulmányi területet is felvehetnek a listájukra. Ez utóbbit azonban csak akkor tehetik meg, ha az iskola már amúgy is szerepelt a tanulói adatlapjukon. A listára már korábban felírt tanulmányi területet azonban nem törölhetnek.
Minden diák csak egy helyre nyerhet felvételt, azon belül is abba az intézménybe, ahol először eléri vagy meghaladja a felvételi pontszámot. A sorrendmódosítást azért is érdemes figyelembe venni, mert az eredmények kihírdetése után a nyolcadikosok már nem változtathatnak az intézményen. Ezért a lista elejére mindig azokat az iskolákat és szakokat érdemes tenni, ahova a jelentkező a legjobban vágyik.
Ebben a cikkünkben minden fontos információ megtalálható a sorrendmódosításról.