szerző:
Tornyos Kata
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Bár a svéd oktatás az egyik legelismertebb a világon, mégis fokozatosan csökken a színvonala a tanári szakszervezetek szerint.

Svédország kijelentette, hogy "rendszerhiba" van az ország ingyenes iskoláiban, és azt ígéri, hogy az elmúlt 30 év legnagyobb átalakítást hajtja végre, megkérdőjelezve azt a modellt, amelyben a profitérdekeltségű cégek vezetik az állami oktatást – írta meg a Guardian.

Svédország "friskolor"-jai – közpénzből finanszírozott magániskolák – nemzetközileg elismertek, azonban az utóbbi években a svéd oktatási színvonal csökkenése, a növekvő egyenlőtlenségek és a tanárok, valamint szülők növekvő elégedetlensége hozzájárult ahhoz, hogy a szakszervezetek elkezdték sürgetni a változást.

Svédország legnagyobb tanári szakszervezetének, a Sveriges Lärare-nek júniusi jelentése felhívta a figyelmet arra, hogy milyen negatív következményei vannak annak, hogy a svéd oktatás a világ egyik leginkább piacorientált iskolarendszerévé vált, ideértve a diákokat ügyfeleknek tekintő szemléletet és az erőforrások hiányát, ami növeli az elégedetlenséget. A szakszervezet követelte a profitorientált és piacorientált iskolák fokozatos átalakítását, és a folyamat végéig azt is szeretnék, hogy az esetleges nyereséget befektessék a vállalkozásaikba.

"A részvénytársaságok hosszú távon nem fenntartható működési forma az iskolák irányítására"

- állították.

Lotta Edholm, akit tavaly neveztek ki oktatási miniszternek vizsgálatot indított a kérdésben. "A későbbiekben nem lesz lehetséges a nyereség kivonása a jó oktatás rovására" - mondta a Guardiannek. Edholm azt mondta, hogy nem tud konkrét számot mondani arról, hány iskola tapasztalja ezeket a problémákat, de szerinte a gond a rendszerben rejlik.