szerző:
Kurucz Tünde
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Szerdán 30 év után beadta felmondását az a vidéken dolgozó nyelvtanár, akinek júliustól bruttó 21 forinttal emelkedett a fizetése. Január 1-től pedig várhatóan bruttó 450 ezret keresett volna.

A cikkben Zsófia álnevén emlegetett pedagógus a hvg360-nak úgy fogalmazott, hogy nem voltak nagy illúziói, de várható bruttó 450 ezres fizetést megalázónak tartja. Egy gyakornok alig keres nála valamivel kevesebbet. Ráadásul neki 24 órája van, ehhez képest egy gyakornokcsak csak 20.

A pedagógus szerdán már beadta a felmondását, de szerinte csak most jön a neheze. Az igazgató után a 6-14 éves gyerekeknek is el kell mondania, hogy október 31-gyel elmegy. Zsófiának egyelőre nincsen új állása. Még nem tudja, mihez kezd, de annyi biztos, hogy sem magán-, sem pedig egyházi iskolába nem megy, mert az ott tanító pedagógusokra is vonatkozik a státusztörvény.

Kinek járna a magasabb fizetés?

A státusztörvény alapján a felső határt megközelítő fizetést a munkáltató - vagyis állami intézmények esetében a tankerület - az alábbi szempontok alapján adhat:

  • a szakmai gyakorlati idő mértéke,
  • a munkakör ellátásához a besorolás alapjául szolgáló iskolai végzettség, szakképesítés, szakképzettség melletti, a kinevezésében feltüntetett további, munkakörében hasznosítható szakképesítés, szakképzettség idegennyelv-ismeret megléte,
  • a munkaköri feladatokon túl önkéntesen vállalt többletfeladatok, ideértve, ha a köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyban állót több köznevelési intézményben vagy több feladatellátási helyen foglalkoztatják,
  • a munkakörében végzett tevékenységéhez kapcsolódó, a fenntartó vagy a köznevelésért felelős miniszter által adott elismerés megléte,
  • a felelős gazdálkodás eredményeképp a munkáltató rendelkezésre álló forrás összege,
  • a pedagógus által tanított tantárgyak száma,
  • a pedagógus munkakör munkaerőpiaci szempontból történő betölthetőségének lehetősége.

Ez azt jelenti, hogy ha valaki például :

  • évek óta tanít
  • több diplomája is van
  • hiánytantárgyat többek között matematika, kémia, angol stb. tanít
  • beszél idegen nyelvet
  • több intézményegységben tanít,

akkor az egyes minősülési kategóriáknál meghatározott bérsáv felső határának közelében kellene mozognia a várható fizetésének. Ez Pedagógus I esetén bruttó 1 065 000 forintot jelentene.

„Rengeteg olyan kolléga van, aki a fenti szempontok többségének megfelel, mégsem találkoztunk egyetlen olyan tájékoztatással sem, ahol a munkáltató milliós illetményt ajánlott volna meg” – írta korábban a PDSZ, majd felhívják a figyelmet arra, hogy ugyanakkor  a státusztörvény kitér arra is, hogy a munkáltatónak felelősen kell gazdálkodnia, mikor meghatározza a pedagógusok fizetését.

Ha a munkáltató nem kap elegendő forrást a béremelésre, mert felelősen egy óvoda, iskola, kollégium, szakszolgálat, vagy más köznevelési intézmény nem tud úgy gazdálkodni, hogy ilyen mértékű – egyáltalán, bármilyen mértékű béremelésnek – megtermelné a fedezetét.