Hiába tagadja a tanárhiányt a kormány, a kevés pedagógus, a tanításra alkalmatlan iskolaépületek és a jogszabályi-változások miatt több budapesti és vidéki iskolában sem indul problémák nélkül a tanítás.
Ideiglenes órarenddel indul a tanév a 18. kerületi Bókay Árpád Általános Iskolában, mert az intézményt fenntartó Külső-Pesti Tankerületi Központ nem fogadta el a leadott tantárgyfelosztást - olvasható a Népszaván.
Az intézmény szülőknek küldött tájékoztató levele szerint jelenleg nem köthetnek szerződést óraadókkal és nyugdíjas pedagógusokkal, a kémia és matematika órák pedig helyettesítve lesznek. Ugyanakkor nem csak a 18. kerületi iskolában, hanem a tankerület más intézményeiben is hasonlóan nehezen indul a szeptember, holott a korábbi években már áprilisban tudták, hogyan tervezzék a következő tanévet. A lap szerint a mostani tanévkezdést a tanév rendjének késői megjelenése mellett a státusztörvény végrehajtási rendeletének késői közzététele is akadályozhatta, ami többek között a tanárok munkaidejét is szabályozza.
Más, főként vidéki intézményekben az iskolaépületek alkalmatlansága miatt indul döcögősen a 2023/24-es tanév. A Monoki Kossuth Lajos Általános Iskolában a diákoknak jelenleg a nyolc kilométerrel arrébb található legyesbényei iskolába kell járniuk. Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének ügyvivője szerint ez már az előző félévben is így volt, akkor viszont energiatakarékossági okokból jártak át a szomszéd településre a diákok, most pedig azért, mert a monoki iskolaépület "egyébként is felújításra szorul."
A Kaposvári Csokonai Vitéz Mihály Általános Iskola, Gimnázium és Szakgimnáziumban az iskola tornatermének júliusi beszakadása miatt a diákoknak jelenleg négy különböző helyszínen zajlik a tanítás, mivel a javítási munkálatokat nem sikerült elvégezni a tanév kezdetéig, a gyömrői Fekete István Általános Iskolában és Orosházán pedig
konténerekben tanulnak a diákok. Gyömrőn azért, mert hiába életveszélyes az iskolaépület, az intézmény felújítását leállították, az új iskolaépület pedig a kormány ígérete ellenére nem épült meg, az Orosházi Református Két Tanítási Nyelvű Általános Iskolában pedig pénz hiányában nem tudnak új épületet felhúzni a vártnál több beiratkozott gyerek részére.