szerző:
Eduline
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Számos büntetőeljárást kezdeményezett a Karmelita Kolostornál történtek miatt a Budapesti Rendőr-főkapitányság. Többek között hivatalos személy elleni erőszakról, garázdaságról és rongálásról is írnak. További gyanúsítások is várhatók.

Mint arról már korábban is írtunk, tavaly február óta a békés demonstrációktól eljutottunk oda, hogy áprilisban és májusban a hatóságok többször is könnygázzal léptek fel a tüntetőkkel szemben. Ez utóbbiról a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) civil jogvédő szervezet korábban azt nyilatkozta, – a rendőrséggel szemben – úgy látják, hogy nem felelt meg az arányosság követelményeinek.

Az április végén történt, a kormányfő irodájánál felállított, hivatalosan építésinek mondott kerítéselemek megrongálása és rendőrökre való támadás miatt több erőszakos résztvevővel, illetve országgyűlési képviselőkkel szemben is vádat emelt a rendőrség a Központi Nyomozó Főügyészségen, írták a police.hu oldalon. Múlt pénteken a TASZ még arról írt, úgy tudják, nem történt gyanúsítás erőszakos cselekmények ügyében, ez mostanra megváltozott a rendőrség csütörtöki közleménye alapján.

Május 3-án a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) hivatalos személy elleni erőszak gyanújával kezdeményezett eljárást, az okok között a kerítéselemek ledöntését, megrongálását és az építési területre történő jogellenes behatolást említik. Három ember ellen rongálás gyanújával indult eljárás és garázdaság miatt nyomoznak, akik a hatóságok szerint festékszóróval rongáltak, lefestették a várfalat, illetve összetörték a biztonsági kamerát. Közlésük szerint ilyen vádakkal húsz feltételezett elkövetőt azonosítottak.

Emellett a Budai várban, a miniszterelnöki irodának is helyet adó Karmelita Kolostornál történt eset után szabálysértési eljárás is indult a be nem jelentett gyűlés szervezője ellen gyülekezési joggal való visszaélés miatt. Tíz embert továbbá azonosítottak azok közül, akik – a könnygáztól tartva – arcukat maszkkal eltakarták, hármukat közülük ki is hallgattak. Az ellenük felhozott vétség az egyesülési és a gyülekezési szabadság megsértése.

Mivel május 9-én ismét kordonbontási akciót szerveztek tiltakozók, ahol a közlés szerint újra eltávolították és megrongálták a kerítést, az ebben résztvevők ellen is rongálás miatt indult büntetőeljárás. A közlemény szerint nyomozások jelenleg is zajlanak, további gyanúsítások is várhatók. Kérdéses, hogy a holnapi tanártüntetés mennyire lesz békés. Ezúttal a Kossuth tértől egészen az Oktogonig fognak vonulni a résztvevők.