Pénzbüntetést kapott az asztalos, akinek a tanulója levágta az ujját

Az asztalos ugyanis magára hagyta, egy gépbe beakadt kesztyű okozta a balesetet.

  • MTI

Jogerősen, tárgyalás nélkül 180 ezer forint pénzbüntetésre ítélt a Kecskeméti Járásbíróság foglalkozás körében elkövetett, maradandó fogyatékosságot okozó veszélyeztetés miatt egy tiszakécskei asztalost, akinek felügyelet nélkül hagyott tanulója csonkolta több ujját is fűrészgéppel.

Sárközy Szabolcs, a Kecskeméti Törvényszék sajtószóvivője szerint a 49 éves asztalos a szakképzési munkaszerződéssel foglalkoztatott tanulóját 2022 áprilisában lécek méretre vágásával magára hagyta. A bútorasztalos-tanuló 17 éves fiú a munkát így felügyelet nélkül végezte. Mivel a megmunkálandó faanyagot szálkásnak ítélte meg, kesztyűt vett fel, amit fűrészgép használatakor nem viselhetett volna. A munkafolyamat során az egyik léc a fűrészgépben megakadt. A tanuló a fadarabot – a munkabiztonsági előírásokat megszegve – viszont nem tolófával, hanem kézzel igazította meg.

A kesztyűje azonban beakadt a fűrészgép alkatrészébe, a gép pedig levágta a fiú jobb kezének kisujját és csonkolta további három ujjának első ujjperceit.

Az ügyről a hvg.hu korábban azt írta: a baleset az ügyészség szerint azért az asztalos hibája, mert a férfi a munkavédelemről szóló törvény előírásait megszegve a baleset napján nem biztosította a fiú folyamatos szakmai irányítását és felügyeletét. Így nem is hívta fel a diák figyelmét, hogy szabálytalanul és a saját testi épségét veszélyeztetve dolgozott, és nem is állította le időben.

(Kiemelt képünk illusztráció!)

 

Hozzászólások

Lannert Judit: Rugalmasabb napkezdés, hosszabb szünetek és több mozgás jöhet az alsó tagozatokban szeptembertől

Tizennégy pontos szakmai javaslatcsomagot kaptak az általános iskolák, amelynek célja, hogy csökkenjen az alsó tagozatos diákok terhelése, és több idő jusson mozgásra, kreatív tevékenységekre, valamint tapasztalati tanulásra. Az intézmények már a 2026/2027-es tanévtől alkalmazhatják az ajánlásokat – írta Facebook-oldalán Lannert Judit oktatási miniszter.

@eduline.hu Az első egyetemi ügyintézések között a diákigazolvány igénylése is szerepel. Bár elsőre bonyolultnak tűnhet, néhány lépésből megvan – most végigvezetünk titeket a teljes folyamaton.😉 #diákigazolvány #egyetem #neptun #eduline #foryou ♬ eredeti hang - eduline.hu