Magyarországon és Lengyelországban is hatalmas problémát okoz a tanárhiány, a pedagógusok mindkét országban sztrájkra készülnek.
A magyar és a lengyel oktatási helyzetről készített átfogó írást a Balkan Insight oknyomozó portál.
Dariusz Martynowicz, a 39 éves gimnáziumi tanár 2021-ben megkapta a legjobb tanárnak járó díjat, majd idén otthagyta az állami oktatást, és inkább két magániskolában vállalt állást. Szerinte lehetetlenné vált a tanítás, a 2019-es tanársztrájk óta a kormány rossz fényben tünteti fel a pedagógusokat, és a „reformok” miatt még kevesebb beleszólásuk van az igazgatóknak az intézmények irányításába.
Alacsony fizetések, centralizált és ideologizált oktatás, tanárhiány
Ezekkel kell megküzdenie a két országnak a portál összefoglalója szerint. Lengyelországban egy kezdő tanár nagyjából 550 eurót (kb. 220 ezer forintot) visz haza havonta, míg Magyarországon kevesebb mint 500 eurót.
A cikk arra is kitér, hogy a legutóbbi PISA teszt eredmények szerint a magyar diákok jóval az európai átlag alatt teljesítenek, és a főbb területeken lényegesen le vannak maradva a lengyel társaikhoz képest.
A Balkan Insight mellett más külföldi lap is írt mostanában a magyar helyzetről. Ennek egyik oka, hogy a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) csütörtök délelőtt rendhagyó évnyitót tartott, ahol többek között azt is bejelentették, hogy a nemzetközi sajtóhoz és szervezetekhez fordulnak segítségért.
Körülnéztünk, hogy eddig milyen messzire jutott el a PSZ híre: videós riport készült az esernyős demonstrációról az Euronews német oldalára, „A magyar tanárok gyászolják a tanév kezdetét” címmel tudósított a csütörtöki eseményről az Euractive, európai politikával foglalkozó portál.