Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Hat órakor elkezdődött a Kossuth téren a Tanítanék Mozgalom és a noÁr szolidaritási koncertje és demonstrációja, amellyel a hetek óta sztrájkoló pedagógusokat támogatják. Fellépett többek között a Belmondo, a Ricsárdgír és a Csíkszerda is.
Felfüggesztik a határozatlan idejű sztrájkot, hétfőtől ugyanis ügyvezető kormány vezeti majd az országot, akiknek nem lesz felhatalmazásuk a tárgyalásokra – ezt jelentette be péntek délben a két nagy pedagógus-szakszervezet. A március 16-a óta tartó sztrájkban a szakszervezetek szerint több mint negyvenezren vettek részt, az elmúlt napokban is több iskolában tartottak munkabeszüntetést. Így aztán az év eleje óta tartó tiltakozás – a január végi figyelmeztető sztrájk, a polgári engedetlenségi akciók, a március 16-án kezdődött sztrájk – záróakkordjának is tekinthető a Tanítanék és a noÁr Mozgalom péntek esti szolidaritási koncertje és demonstrációja, amelyet élőben itt lehet követni.
„Azért vagyunk itt, mert tanítani akarunk, de nem mindegy, hogyan” – mondta Törley Kata, a Tanítanék egyik alapítója a koncerten, aki hozzátette azt is: több ezer pedagógus, iskolapszichológus, oktató, tanító hosszú heteken át tartott ki, állt ki a szakmájáért, emberi méltóságáért, jogaiért, és nagyon sok szülő, diák, állampolgár támogatta őket. „Tanár nélkül nincs iskola, szabad oktatás nélkül nincs jövő” – emelte ki.
Az első fellépő a Csíkszerda kórus volt, amely többek között az átköltött Tavaszi szél című dalt is előadta, így elhangzott ez a sor is: „ott a sztrájk még mindig alapjog, virágom, virágom”. Az egyik konferanszié egyébként Molnár Áron noÁr, aki elő is adta a Fogjunk össze! című számot, de a koncerten többször visszatér majd, például a sztrájk előtt két nappal megjelent Tanítani akarunk! című számmal.
A koncerten-demonstráción ott van a március 16-i diáktüntetést szervező Diákok a Tanárokért csoport is, amely skandálni "tanította" a tömeget, a korábbi megmozdulásokról már ismerős "nincs tanár, nincs jövő", "szabad oktatás, szabad ország", "nincs pénz, nincs tanítás", "fizessétek ki a tanárainkat" rigmusokkal.
Bruttó 467 ezer forint? Ennyit a tanárok nagy része soha nem fog keresni
„A KSH szerint januárban 467 300 forint volt a bruttó átlagkereset. A jelenlegi bértábla szerint egy pedagógus nagy része soha, ismétlem, soha nem fog ennyit keresni” – mondta Kamrás Orsolya, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) tagja, aki megismételte a néhány hónapja közzétett statisztikákat: a végzett tanároknak csak egyharmada helyezkedik tanárként, közülük is sokan továbbállnak pár év után.
Hozzátette: októberben indultak a sztrájktárgyalások, eddig nyolcszor ültek le a minisztériumban a kijelölt tárgyalóféllel. A kormánynak ugyan esze ágában sincs megadni, amivel adós, vagyis az igazságos béreket, a méltányos terhelést és a pluszmunka kifizetését, mégis lett a tárgyalásoknak eredménye: példátlan tiltakozás indult, február 14-e óta nincs olyan nap, hogy ne tiltakoznának valahol.
Tőlem is sikerült levonni egynapi bért, pedig a szabadnapomon mentem be polgári engedetlenkedni
– mondta Kamrás Orsolya, hozzátéve, hogy a PDSZ mindent megtesz, hogy a jogi problémákat megoldják. „A következő tanév nem kezdődhet el úgy, hogy a tanárok nem kapnak írásbeli garanciát arra, hogy rendezik az ügyüket.”
A Belmondo után Kemény Zsófi slammer, író és forgatókönyvíró is fellépett, aki egy korábbi - de most is aktuális - írását olvasta fel. Duda Éva, a NoÁr másik megalkotója elmondta, olyan országban szeretne élni, ahol a diákok szabadon tanulhatnak és büszkék az iskolájukra. Ahol a tanárok emelt fővel járhatnak, mert megbecsült állampolgárai ennek az országnak. Majd elhangzott a tüntetések és tiltakozások himnuszává vált NoÁr-szám, a Tanulni akarunk! is.
"Jó érzés, hogy ennyien hónapok óta küzdünk" - mondta el Balatoni József történelemtanár, a Facebookon is igen aktív Jocó bácsi, aki szintén a sztrájkalapba gyűjtő önkéntesek között volt. A népszerű töritanár elmondta, azt szeretné, ha a diákok értenék a demokráciát.
A Diákok a tanárokért csoport egyik tagja azt mondta, „nincs én, te, ők”, csak „mi” vagyunk. Ők a tanárainkkal vannak. Egy másik középiskolás azt mondta, ma a tanárok a túlélés és a megélés között mozognak attól függően, hogy kezdő tanárról van-e szó. Azt mondta, elkeserítő, hogy ma egy kezdő tanár egy albérletet alig tud kifizetni, hogy döntenie kell a csirkecomb és a hatósági áras csirke far-hát között.
Simkó Edit is felszólalt, a tanárnő már napok óta sztrájkol és polgári engedetlenkedik. Elmesélte a történetét, vele együtt skandálta a tömeg, hogy "nincs hatalmad felettem!" Ez után a Vígszínház művészei két ukrán menekülttel adtak elő egy ukrán népdalt.
Rainer-Micsinyei Nóra színésznő és a NoÁr kultúra szabadságáért felelős nagykövete idézte Orbán Viktor e heti üzenetét, amit a tanároknak címzett. A színésznő felsorolta, mit kér a magyar kormánytól. Például kéri, hogy „a tanárok megbecsülését fejezze ki a fizetésük is, és a kormány biztosítsa a tanárok, diákok számára az európai oktatás lehetőségének megteremtését."
Az este következő fellépője a Ricsárdgír volt, első számuk pedig a Mindenki boldog volt:
Mire gyűjtenek a koncerten?
A koncertre előzetesen is lehetett támogatói jegyeket venni, de a helyszínen is gyűjtenek adományokat az önkéntesek – ez az összeg is a Tanítanék sztrájkalapjába megy, amelyből azokat a pedagógusokat támogatják, akik a sztrájk miatt anyagi problémákkal küzdenek majd áprilisban. Egy sztrájknap ugyanis körülbelül tízezer forint bérkiesést jelent a tanároknak, akik közül sokan több napig kitartottak a munkabeszüntetés mellett.
Törley Kata a koncerten bejelentette: eddig 30 millió forint gyűlt össze, ehhez több mint ötmillió forintot adtak hozzá azok, akik támogatói jegyet vettek a rendezvényre.
A Tanítanék sztrájkalapja mellett a két nagy szakszervezet, a Pedagógusok Szakszervezetének és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének is van sztrájkalapja, abból azonban elvileg csak azoknak a sztrájkolóknak tudják visszapótolni, akik szakszervezeti tagok – igaz, a PDSZ-nek van egy alapítványa is, ahonnan a szakszervezeti tagsággal nem rendelkezők is kaphatnak támogatást.