Már kétszáz pedagógus jelentkezett a piaristáknál, hogy önkéntesként tanítaná a menekült gyerekeket

Majdnem kétszáz pedagógus csatlakozott Budapesten a piaristák kezdeményezéséhez, ők önkéntesként vállalják az Ukrajnából menekülő gyerekek oktatását.

  • Szabó Fruzsina

A budapesti Piarista Gimnáziumban már zajlik az oktatás megszervezése, az osztálytermek kialakítása. Közel kétszáz pedagógus csatlakozott a fővárosban e kezdeményezéshez önkéntes munkát ajánlva fel. Eddig mintegy negyven menekült diák jelentkezett, akiknek egy részét már sikerült is elhelyezni egyházi iskolákban – írják oldalukon a piaristák, hozzátéve: minden intézményükben zajlanak pénz- és tárgyadomány-gyűjtések, és szálláshelyet is adnak menekülteknek a kollégiumokban.

Hozzáteszik: szegedi iskolájuk tanárai és diákjai minden délután játszóházat szerveznek a város mellett lévő, menekülteket fogadó intézményekben, emellett a tárgyi adományok gyűjtését is szervezik.

Az oktatás megszervezéséhez és a családok támogatásához pénzadományok gyűjtését indította el a Piarista Alapítvány, a váci Piarista Kilátó Központ a helyi Katolikus Karitásszal együttműködve elkezdte szervezni a munkaerőpiaci tanácsadást, ezzel azoknak a menekülteknek próbálnak segíteni, akik hosszabb ideig Magyarországon maradnának, ezért munkát keresnek.

Hozzászólások

Megvannak az érettségi hivatalos eredményei: magyarból romlottak, töriből javultak az átlagok

Könnyebb töri, nehezebb magyar és szinte változatlan matek – nagyjából így foglalhatók össze a 2026-os érettségi eredményei. Magyarból középszinten több mint három százalékponttal csökkent az országos átlag, történelemből viszont csaknem ugyanennyivel nőtt. Matekból és angolból alig változtak az eredmények 2025-höz képest, emelt szinten pedig több tárgynál éppen ellentétes trend rajzolódott ki.

Elkészült a jelentés a tankerületi rendszer átvilágításáról: Lannert Judit szerint „a bürokrácia nőtt, az intézmények mozgástere szűkült”

Nem tette hatékonyabbá a köznevelési rendszert a központosítás, sőt tovább mélyültek a pedagógushiányból, az alulfinanszírozottságból és a túlzott adminisztrációból fakadó problémák – Lannert Judit szerint ez az egyik legfontosabb megállapítása annak az átfogó átvilágításnak, amely a Klebelsberg Központ és a tankerületi rendszer működéséről készült. A jelentést a kormány elfogadta, és ennek alapján döntött a köznevelés irányításának átalakításáról.