szerző:
Eduline
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Február 22-e és március 11-e között tartják a szóbeli felvételit azok a középiskolák, amelyek nemcsak a jelentkezők rangsorolásakor az általános iskolai jegyek és a központi írásbeli felvételi mellett a személyes meghallgatás eredményét is figyelembe veszik. Az intézmények többsége az összes jelentkezőt behívja szóbelizni, máshol a többszörös túljelentkezés miatt csak azokat a diákok hallgatják meg, akiknek elég magas a "hozott pontszáma".

A XIV. kerületi Teleki Blanka Gimnáziumban a szóbeli vizsgára azok a diákok jelentkezhetnek, akiknek a jegyeiből és a központi felvételiből kalkulált pontszáma eléri a 140-ből a 90-et. „Ez azért van, mert a felvételi ponthatárainkat (akármilyen furcsa is) nem mi határozzuk meg, és szerencsére annyi tehetséges diák jelentkezik hozzánk, hogy aki nem éri el az előbbiekből a 90 pontot, nem tud versenyezni azokkal, akik igen. Így történhet olyan, hogy életetek legjobb, maximális pontszámú szóbeli vizsgáját hozzátok össze, de hiába. Ezt a csalódást nem kívánjuk senkinek” – írják oldalukon. A 140-ből 40 pontot a hetedik év végi és a nyolcadik félévi jegyek határoznak meg, 100-at pedig a központi írásbeli felvételi eredménye magyarból és matekból.

"Február 18., péntek reggel 7 óráig 616 felvételi jelentkezés érkezett be iskolánkba. Azok, akik az eddig megszerezhető 110 pontból (matematika írásbeli: 50 pont, magyar nyelv írásbeli: 50 pont, hozott pontok 10 pont) legalább 103-at értek el, felmentést kapnak a szóbeli felvételin való részvétel alól. A jelentkezők majdani sorrendbe állításakor őket maximális, 36 pontos szóbelivel rangsoroljuk. Minden olyan diákot behívunk a szóbeli felvételi beszélgetésre, aki az eddig megszerezhető 110 pontból legalább 91,5-et, de legfeljebb 102 pontot ért el" - írja az ELTE Trefort Ágoston Gyakorló Gimnázium.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, az Újpesti Babits Mihály Gimnázium nyolcosztályos képzésének szóbelijére azokat a felvételizőket hívják be, akik a központi írásbelin legalább 60 pontot szereztek. A négyosztályos képzéseken, az összes tagozaton 55 a szóbeli behívási ponthatára.

A Kispesti Károlyi Mihály Magyar-Spanyol Tannyelvű Gimnázium konkrét ponthatárt nem ír oldalán, azt viszont kiemelik felvételi tájékoztatójukban, hogy a hozott és az írásbeli eredmények alapján az első 300 felvételizőt hívják be a szóbeli vizsgára, a beosztást pedig az iskola oldalán teszik majd közzé.

A budapesti Madách Imre Gimnáziumba csak azokat a felvételizőket hívják be szóbelire, akik az általános iskolai osztályzatokkal legalább 63 hozott pontot szereztek, illetve feltétel az "írásbelin megfelelő eredmény elérése" is. A szóbeli listákat a jövő héten, február 25-én teszik közzé - áll az iskola honlapján.

A Gödöllői Török Ignác Gimnáziumba a nyolcadikosokat az angol nyelvi szóbeli vizsgára az írásbeli felvételi eredmények és az általános iskolából hozott pontok alapján hívják be. A meghallgatása a legjobb teljesítményű 120-140 jelentkezőt várják majd. A német nyelvi szóbelin az írásbeli és a hozott pontok alapján a legjobb teljesítményű 40-50 jelentkező vehet részt.

A Gödöllői Református Líceum Gimnáziumban a szóbeli felvételi vizsgára azokat a diákokat hívják be, akik a központi írásbelin a maximális 100-ból legalább 58 pontot szereztek. Ez a ponthatár mindkét képzésen – írja az iskola.

Miért "néma" a magyarok fele?

Érdemes-e már gyerekkorban elkezdeni a nyelvtanulást? Mire jó a „babaangol” és az „ovis német”? Milyen két tannyelvű iskolák működnek Budapesten, és milyen képzést kínálnak? Mennyibe kerül a nulláról eljutni a B2-es szintig? Ezeket a kérdéseket is megválaszoljuk a HVG Nyelvtanulás 2022 kiadványában, amely a nyelvvizsga előtt állóknak is segít.

Hogy könnyebb legyen választani, összehasonlítottuk a legnépszerűbb vizsgatípusokat, megnéztük a feladatokat és az árakat, sőt még a szakmai és az online nyelvvizsgákat is. És persze annak is utánajártunk, miért „néma” – vagyis miért nem beszél idegen nyelveket – a magyarok fele. A HVG Nyelvtanulás 2022 kiadványt keressétek az újságárusoknál vagy rendeljétek meg itt.