szerző:
Eduline
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

„Végképp kiüresíti a munkavállalói jogérvényesítés ezen formáját, így alaptörvénybe foglalt jogunktól foszt meg” – írja a pénteken megjelent, a pedagógusok sztrájkját ellehetetlenítő kormányrendeletről a budapesti Kölcsey Ferenc Gimnázium húsz tanára, akik tiltakozásképpen nem vették fel a munkát kedd reggel.

„Alulírottak, a Budapest VI. Kerületi Kölcsey Ferenc Gimnázium tanárai, a mai napon, 2022. február 15-én, polgári engedetlenségi akcióban veszünk részt, nem vesszük fel a munkát, nem folytatunk oktatási, nevelési tevékenységet. A figyelemfelkeltő akcióban való részvételünkről önállóan, egyenként, jogtudatos állampolgárként döntöttünk. Tudatában vagyunk annak, hogy tettünkkel szabályt szegünk, s annak ránk nézve hátrányos következményeit vállaljuk” – írják közleményükben, amely a Tanítanék Facebook-oldalán jelent meg.

Hozzáteszik: akciójuk nem a kollégáik, nem az iskola vezetősége, és nem az iskolát felügyelő és irányító tankerület ellen irányul. „És főleg nem irányul tanítványaink ellen, sőt: az ő érdekeiket szem előtt tartva cselekszünk” – emelik ki.

„Kiállásunkkal a Magyar Közlönyben 2022. február 11-én megjelent 36/2022. (II.11.) Kormányrendelet ellen tiltakozunk, amely álságos módon a járványügyi vészhelyzetre hivatkozva meghatározza, milyen oktatási-nevelési tevékenységekben köteles részt venni egy pedagógus egy esetleges sztrájk esetén. Teszi ezt úgy, hogy azzal a sztrájkot érdekérvényesítésre alkalmatlanná teszi, végképp kiüresíti a munkavállalói jogérvényesítés ezen formáját, így alaptörvénybe foglalt jogunktól foszt meg. A sztrájk alapjog” – írják. A közleményt húsz pedagógus írta alá.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, pénteken jelent meg az a kormányrendelet, amely  (részletezi, pontosan milyen szolgáltatásokat kell nyújtani az iskolákban pedagógussztrájk idején. A jogszabály leszögezi: minden csoportban, osztályban kell lennie legalább egy, szakképesítéssel rendelkező pedagógusnak, kollégiumi nevelőnek, oktatónak vagy pedagógiai asszisztensnek - ezzel gyakorlatilag a sztrájk lényegét veszik el. A szabályok addig lesznek érvényben, amíg „a koronavírus-világjárvány elleni védekezésről szóló” törvény, vagyis március 16-án, a következő sztrájk napján még biztosan.

A szakszervezetek szerint a szabályozás alaptörvény-ellenes, ezért - ha kell - nemzetközi bírósághoz fordulnak.

Hétfőn egyébként a kőbányai Szent László Gimnázium tizenkét tanára döntött úgy, hogy tiltakozásképpen nem veszi fel a munkát.