szerző:
Szabó Fruzsina
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Majdnem 73 ezer diák írja meg a központi felvételit szombaton. Járványügyi szempontból nem túl jó időpontban, hiszen az elmúlt napokban szinte az összes iskolában megugrott a koronavírus-fertőzöttek és a karanténban lévők száma. A gimnáziumok és a technikumok zöme szigorú szabályokkal készül a vizsgára: van, ahol több turnusban engedik be a diákokat az épületbe, ahol lázmérés és kézfertőtlenítés vár rájuk, máshol még a teszteket is „Covid-biztos” módszerrel szedik be a gyerekektől.

„Aki teheti, tartsa otthon a gyerekét a felvételit megelőző napokban, ezzel is csökkentve a fertőzésveszélyt” – ezt a tanácsot adta a középiskolai felvételire készülő diákok szüleinek néhány nappal ezelőtt a Civil Közoktatási Platform. Nem véletlenül: járványügyi szempontból kifejezetten rossz pillanatban lesz a szombati központi írásbeli, amelyre majdnem 73 ezer általános iskolást várnak. Az Eduline-hoz érkező információk szerint nagyot ugrott a koronavírus-fertőzöttek száma az iskolákban, egyre több diák kerül karanténba, sőt több intézmény teljes egészében bezárt egy vagy két hétre.

A különböző szülői fórumokra érkező kommentek alapján egyértelmű: sokan valóban nem engedik iskolába felvételiző gyerekeiket ezen a héten. Több iskolában az igazgatók és az osztályfőnökök is partnerek ebben, a nyolcadikosokat „elengedik” erre a pár napra, más szülők azonban kénytelenek orvosi igazolást kérni. A Civil Közoktatási Platform szerint egyébként más óvintézkedéseket is érdemes tenni, például a sebészi és a textilmaszknál jóval nagyobb védelmet nyújtó ffp2-es maszkot venni a vizsgázóknak.

Tíz diák egy teremben

Az Oktatási Hivatal nem küldött egységes „járványügyi szabályzatot” a felvételit megszervező több mint 540 középiskolának, csak annyit közöltek, hogy egy teremben legfeljebb tíz diák vizsgázhat, a padokat pedig úgy kell elhelyezni, hogy legalább másfél méteres távolság legyen az írásbelizők között. Minden másról – mérik-e a diákok testhőmérsékletét, tesznek-e ki plusz kézfertőtlenítőket, kell-e maszkot viselni a teszt megírása közben – az iskolaigazgatók döntenek.

A legtöbb iskolában mindenesetre szigorú szabályokat hoztak, a szülők például szinte sehol nem kísérhetik be a gyerekeket az épületbe (ehhez egyébként is védettségi igazolványra lenne szükségük), sőt néhány gimnázium arra kérte őket, hogy ne közvetlenül a bejárat előtt várakozzanak, így elkerülhetik a csoportosulást.

Az iskolák egy része azzal is próbálja minimalizálni a fertőzésveszélyt, hogy az összes bejáratot megnyitják. Az újpesti Babits Mihály Gimnázium egyik bejáratát csak a nyolcadikosok használhatják, a negyedikes felvételizők egy másik kapun mehetnek be az iskolába. A Városmajori Gimnáziumban írásbelizőknek több bejáratot jelöltek ki, a tatabányai Árpád Gimnáziumba pedig több „turnusban” engedik be a diákokat, a tízkor kezdődő vizsgára a nyolcadikosok 9:10-től, a hatodikosok 9:25-től érkezhetnek. A budapesti Könyves Kálmán Gimnáziumban az iskola udvarán tartják a gyülekezőt,  „tekintettel a nagyon magas létszámra három közeli épületben lesz a vizsga, a felvételizőket a gimnázium diákjai fogják a vizsgaterembe kísérni” – írják, hozzátéve, hogy a szülőknek a vizsga kezdetekor az udvart is el kell hagyniuk.

Kell maszk? Nem kell maszk?

Gyakorlatilag az összes középiskolában mérik az írásbelire érkező gyerekek testhőmérsékletét, akiknek még a bejáratnál fertőtleníteniük kell a kezüket, és ekkor ellenőrzik azt is, van-e mindenkin maszk.

Viszont a maszkviselési szabályokban vannak különbségek. A közösségi terekben, a folyosókon, a mosdóban maszkot kell viselni – ezt az összes középiskola előírja, de van, ahol a feladatsorok kitöltése közben nem kötelező.  „A védőmaszk viselése az írásbeli vizsga alatt nem kötelező, de ajánlott” – írja például az Újbudai József Attila Gimnázium. Hasonló a szabály a debreceni Fazekas-gimnáziumban, ahol a dolgozatokat is egyenként, sorban állás nélkül adhatják le a diákok. A budapesti Eötvös József Gimnázium oldalán azt írják, „az iskola egész területén kötelező a diákoknak is a maszk viselése. A dolgozatok megírásakor azonban az, akit ez nagyon zavar, írhat maszk nélkül, de ha valaki elhagyja a helyét akár írás közben, akár szünetben, annak a maszkot fel kell vennie. A tanárok a termekben maszkban lesznek”.

Máshol szigorúbb a szabályzat, a kaposvári Táncsics Mihály Gimnáziumban például külön felhívják a diákok figyelmét arra, hogy náluk az egész vizsga ideje alatt maszkot kell viselni, a termeket pedig szellőztetik a magyar- és a matekvizsga között. Hasonlóak a szabályok többek között a kecskeméti Katona József Gimnáziumban, ott „belépéstől a távozásig” kell a maszk, ahogy a Pasaréti Szabó Lőrinc Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskolában és Gimnáziumban, a békéscsabai Széchenyi István Két Tanítási Nyelvű Közgazdasági Technikumban, a budapesti Vásárhelyi Pál Technikumban, a pécsi egyetem Babits-gimnáziumában is.

Idén is lesz „pótpótnap”

Akárcsak 2021-ben, idén is két plusz vizsgaidőpontot hirdetnek a középiskolák azoknak a diákoknak, akik a január 22-i vizsgára betegség vagy más „alapos ok” miatt nem tudtak elmenni. Az első ilyen időpont január 27-én lesz, a második pedig február 4-én – ez utóbbin azok vehetnek részt, akik igazoltan koronavírus-fertőzöttek voltak, vagy igazoltan hatósági házi karanténba kerültek, esetleg egyéb „rendkívüli, önhibájukon kívüli, elháríthatatlan” ok miatt nem tudtak elmenni az első két írásbelire.

Minderről egyébként külön kérelmet kell írni – csatolva a pozitív teszteredményt vagy a karanténról szóló igazolást -, és azt a vizsgát szervező középiskola igazgatójának kell benyújtani.