szerző:
Csik Veronika - Szabó Fruzsina
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Nagyot ugrott a koronavírus-fertőzöttek száma több általános és középiskolában – tudta meg az Eduline. Van olyan budapesti gimnázium, ahol a következő két hétben csak online tanítanak majd, máshol több mint ötven diák és tanár tesztje lett pozitív a múlt héten. A januárra-februárra tervezett nyílt napok szinte mindenhol elmaradnak, az Educatio-kiállítást viszont megtartják.

„Tisztelt Szülők! Tájékoztatom Önöket, hogy a magas számú tanuló és tanár megbetegedések miatt iskolánk 2022.01.12-től online, digitális oktatásra tér át” – ez az üzenet jelent meg a XIV. kerületi Európa 2000 Gimnázium oldalán kedd délután. Az órákat a következő napokban a Teamsen tartják majd, „bízunk benne, hogy két hét után már zavartalanul tudjuk a jelenléti oktatást folytatni” – tették hozzá.

Az Eduline-hoz egyre több általános és középiskolából érkeznek olyan hírek, hogy a téli szünet utáni második héten megugrott az igazolt fertőzött diákok száma – sok helyen egyszerre több osztály volt kénytelen átállni digitális oktatásra. Számítani lehetett rá. Már december végén egyértelmű volt, hogy a koronavírus-járvány ötödik hulláma januárban elindul, ráadásul ezt már a jellemzően enyhébb tüneteket okozó, de az eddigi változatoknál sokkal gyorsabban terjedő omikron okozza majd. A diákok átoltottsága pedig nem elég nagy ahhoz, hogy az iskolákban ne terjedjen a vírus – az 5-18 évesek harmada egy, negyede pedig két oltást kapott eddig.

A budapesti Alternatív Közgazdasági Gimnázium (AKG) folyamatosan frissíti azt az oldalt, ahol meg lehet nézni, hány diákjuk és tanáruk fertőződött meg – sőt az iskolai adatokról diagramot is készítettek, amelyből egyértelműen kiderül, hogy a járvány kezdete óta még egyszer sem ugrott meg annyira a fertőzöttek száma, mint az elmúlt napokban. Csak január 10-én hat diáknak és egy pedagógusnak lett pozitív a tesztje, a múlt héten összesen 52 AKG-snál igazolták a betegséget. Pedig a pedagógusok 100, a diákok 95 százaléka védett – vagy beoltatta magát, vagy korábban már átesett a betegségen.

Van olyan gimnázium, ahol egy osztálynyi diák fertőzött van

Más iskolákban is sok a covidos. A 21. kerületi Jedlik Ányos Gimnázium oldalán található keddi adatok szerint náluk egy felnőtt és huszonkilenc diák igazoltan fertőzött. A nyíregyházi Krúdy Gyula Gimnáziumban is hétről hétre frissítik a járványügyi adatokat, ott öt diáknak, míg a szintén nyíregyházi Vasvári Pál Gimnáziumban hét tanulónak lett pozitív a koronavírus-tesztje.

A zalaegerszegi iskolák fertőzöttségi adatairól hétfőn részletes adatokat közölt Balaicz Zoltán polgármester. Ez alapján a város óvodái közül „csak” egyben került karanténba egy csoport, az iskolákban azonban rosszabb a helyzet. Van, ahol hét igazolt fertőzött van, így egy teljes osztály karanténba került, a Kölcsey Ferenc Gimnáziumban tizenkét diák, a Zrínyi Miklós Gimnáziumban öt diák és egy dolgozó tesztje lett pozitív, a Mindszenty József Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium pedig szintén hat fertőzöttről számolt be. A városban működő technikumok között van, ahol csak két diák került karanténba, máshol négy-öt, de van olyan technikum is, ahol tizenkét tanuló és hat dolgozó fertőződött meg. A romló járványügyi helyzet leginkább akkor látszik, ha megnézzük a téli szünet utáni első nap, vagyis január 3-a adatait: akkor a zalaegerszegi általános iskolák közül csak egyben volt fertőzött, és a középiskolákból is maximum egy-két diák és dolgozó volt kénytelen karanténba vonulni.

A nyílt napok elmaradnak, az Educatio nem

„Kedves Felvételizők, tisztelt Szülők! Felvételi tájékoztatónkban idei nyílt napunkat február 9-re (szerdára) hirdettük meg. Mára egyértelművé vált, hogy a jelenlegi járványhelyzetben aránytalanul kockázatos lenne ennek a megtartása jelenléti formában. Ugyanakkor nem szeretnénk, ha az iskolánk iránt érdeklődők teljesen elesnének a személyes tájékozódás lehetőségétől, ezért (a tavaly már kipróbált és bevált módon) online nyílt napot szervezünk” – írja oldalán az Óbudai Árpád Gimnázium. Nem ez az egyetlen általános és középiskola, amely a járvány miatt végül a januárra vagy februárra tervezett nyílt napokat is kénytelen volt lefújni. Ugyanígy döntött a II. kerületi Gyermekek Háza Alternatív Általános Iskola és Gimnázium, ahol a leendő elsősök szüleinek szervezett nyílt órákat törölték a programból, helyette online tájékoztatót tartanak majd. A VIII. kerületi Jelky András Iparművészeti Szakgimnáziumban is változtatni kellett az eredeti terveken, ott is online fórummal helyettesítik a hagyományos nyílt napot.

Az Educatio-kiállítást viszont megtartják. A háromnapos továbbtanulási, oktatási expóra évről évre több mint ötvenezer diák megy el, idén is hasonló létszámra számítanak. Tavaly óvatosabbak voltak, akkor csak online tartották meg a programot, idén azonban online és hagyományos formában is megszervezik – igaz, speciális szabályokkal. Az eseményre előzetesen regisztrálni kell, a három napot délelőtti és délutáni turnusokra osztották fel. „Egy-egy turnus létszáma maximalizálva van: egyszerre nem lehetnek többen az eseményen ötezer főnél" – mondták a kiállítás szervezői az Eduline kérdésére. Az Educatio Facebook-oldalán egyébként kedd délután azt írták, hogy a pénteki és a csütörtök délelőtti „turnus” már betelt, a diákok már csak csütörtök délutánra és szombatra regisztrálhatnak. Aki nem tud vagy nem akar személyesen részt venni a kiállításon, az online csatlakozhat a programokhoz.

A helyszínen a „szokásos” járványügyi szabályokat is be kell majd tartani. A Hungexpo „A” pavilonjába a 18 éven felüliek csak védettségi igazolvánnyal léphetnek majd be, a 18 év alatti, oltatlan diákok pedig védettségi igazolvánnyal rendelkező felnőttel vehetnek részt a kiállításon – negatív antigén vagy PCR-tesztet nem fogadnak el. Kötelező lesz a maszk, és – emelték ki a szervezők – rengeteg fertőtlenítőállomással készülnek.