szerző:
Eduline

Kóla helyett ma már inkább az energiaitalokat isszák a tizenéves diákok, napi adagjuk akár két-három doboz is lehet.

„Régebben üdítőt vettem a kiflihez, de néhány hónapja átálltam az energiaitalra. Olcsóbb, mint a kóla, már egy százasért is kapható, ráadásul jobban fel is dob reggelenként. Úgy érzem, jobban pörög tőle az agyam” – mondta a Délmagyar.hu-nak a hetedikes Zsolt. A 13 éves fiú nem az egyedüli, aki a reggelt így kezdi. „Ha kemény napom van, hármat, négyet is bedobok. Suli előtt kezdem, majd délután folytatom. Ha sok a tanulnivaló, estére is kell még egy, hogy bírjam az iramot” – vallotta be egy másik fiú.

A tinik kávéjának is nevezett üdítő koffeintartalma általában magasabb, mint az iskolai büfékből néhány éve eltávolított kóláé. A gyerekeknek nem ajánlja az energiaitalok fogyasztását dr. Berényi Károly, Vásárhely legnagyobb praxisával rendelkező házi gyermekorvosa. „Bár a fiatalokat valóban felpörgeti, a bulikon vagy sportversenyek, illetve dolgozatírás előtt ezért isszák, hatása csak átmeneti. A szervezet tartalékait mozgósítja a benne lévő koffein, guarana és a taurin, amikor elmúlik ezek hatása, kimerültséget okoz. És függőséget is, hiszen hogy a hatása ugyanolyan legyen, egyre többet kell inni belőle”.

A gyermekorvosnak voltak már olyan páciensei, akiknek megmagyarázhatatlan módon magasabb volt a pulzusszáma a normálisnál, vagy éppen egyes laboreredményei eltértek az átlagostól. „Hiába kérdezek rá ilyenkor, eddig senki sem vallotta be, hogy energiaitalt iszik. Pedig a tünetekre nem nagyon tudok más magyarázatot adni” – tette hozzá.