Egyik olvasónk egyetemi hallgató, és a vizsgák mellett időt szakít arra, hogy megossza velünk tapasztalatait. Írásai betekintést nyújtanak abba, milyen a vizsgaidőszak a Budapesti Műszaki Egyetemen. Ez már a harmadik bejegyzése.
Reggel volt analízis vizsga. Tegnap délután még összeültünk a többiekkel egy kis áttekintésre. Hasznos is volt, mert egyedül már nem sok kedvem lett volna belenézni a differenciálegyenletekbe, így meg könnyedén átrohantunk rajtuk. Kis része a teljes anyagnak, de azért értékes pontokat jelent majd.
Az analízis egy olyan tantárgy, ami vizsgás ugyan, de az évközi teljesítmény nagyban befolyásolja a vizsgajegyet. Fele-fele arányban oszlik meg a vizsga és az évközi teljesítmény. Így ha évközben rendesen felkészülve mentünk zh-t írni, akkor az már fél siker. Bár a vizsgadolgoztat így is meg kell írni 40%-ra, de ez nem elérhetetlen. Sőt!
Mellesleg az analízis egy olyan valami, amihez nem kell okosnak lenni. Csak le kell ülni és megtanulni. Többnyire csak módszerek; semmi saját ötlet nem kell a dolgozat megírásához. Mindössze a félév során kezünkbe nyomott eszközök helyes sorrendben való alkalmazása szükséges. Nem hátrány, ha érti az ember, amit ír, de nem feltétlen szükséges. Egy épphogy 2-essel még akkor is át lehet csúszni, ha nem érti, miről szól az egész dolog. Ekkor persze könnyen lehet, hogy a következő félévben az analízisre építő tárgyból hatalmasat zakózik, de ez is benne van a pakliban.
A vizsgán szerencsére a feladatmegoldásra koncentrálnak, így nem kell az elmélet fölött görcsölni órákat. Felkészülés címén elég, ha a jellemező feladattípusokat átnézzük, és meg tudjuk oldani. Én is csak ennyit tettem, a tétel kimondások és bizonyítások okozhattak volna kellemetlen perceket, szerencsére nem okoztak, mert a tanszék nem törte meg azt a szép hagyományt, hogy alig kérdez elméletet.
A vizsgadolgozatok javítása már valószínűleg gőzerővel folyik és a délután folyamán meg is lesz. Számomra rossz eredmény nem születhet. A vizsgadolgozatban alig volt olyan, amiben bizonytalan voltam (persze azon feladatok közt, amiket meg tudtam oldani :)). Félév során szorgalmasan készültem a zh-kra, így mindössze 45 pont szükséges a 4-eshez, amivel én meg is elégszem.
tmichel