szerző:
Eduline

Melyek a leggyakoribb stressz-források, és hogyan kezelhetjük őket?

Mire számíthat egy egyetemista, aki párkapcsolatban él, vagy éppen megkezdett önálló élete ellenére, mégis a szülői házban tölti az ünnepeket. Füredi Krisztián pszichológussal beszélgettünk arról, milyen konfliktusokkal járhat az év végi ünnepi szezon:

A karácsonyi időszak, az év vége számos feszültségforrást rejt magában. Ezek szorosabban vagy kevésbé kötődnek konkrétan a karácsonyhoz. Sok esetben igen sok az elvárás, az elvárásnak való megfelelés kényszere, és ennek feszültsége az, ami frusztrációt okoz - kezdte a szakember.

Ilyen például az ajándékozás. Sokan szeretik az ajándékozást, kreatívan tudnak erre készülni, de igen sokaknak ez csak kényszer, nehezen tudnak már sokadszorra valamilyen igazi meglepetést kitalálni, és szorongatónak érzik ezt a kötelezettséget. Ennek oka lehet az is, hogy van, aki egyszerűen nehezen talál időt az ajándékvásárlásra vagy arra, hogy kreatívan elkészítse, vagy legalább kitalálja a megfelelő ajándékot. Sok esetben frusztráló az is, hogy nem jut elég pénz a megfelelőnek gondolt ajándékra. Mindezeknek a frusztrációja már önmagában is feszültté teheti a karácsonyra való készülődést, és magát az ünnepet is.

Anyagi és érzelmi kényszer
Mindezen felül sokan úgy érzik, hogy a karácsony az nem csak anyagi értelemben kényszer, hanem érzelmi kényszer is, hiszen karácsonykor örülni kell az ajándékoknak, a másiknak, ki kell fejezni a szeretetet stb. Az elvárt öröm és elvárt intenzív szeretet sok esetben éppen ellenkező hatást vált ki, és frusztrációt okoz, amely oka lehet feszültség-teli légkörnek, így sokkal könnyebben alakul ki konfliktus.

Gyakran nehézséget okoz az is, hogy ilyenkor lényegesen többet vannak együtt a hozzátartozók. Több és intenzívebb időt töltenek együtt, így sok konfliktus, amely az év más időszakában nem tud kirobbanni, ekkor könnyebben eljut a konfliktusig.

A tágabb család
A családok jó része ilyenkor a tágabb családdal is találkozik. Ennek sokszor az a nehézsége, hogy olyan családtagokkal is találkoznunk kell, akikkel egyébként nem szeretnénk, ez szintén feszültséget okoz. Sokszor elfecsérelt időnek tűnnek az ilyen családi alkalmak, amely tovább növelheti ezt.

Mindez nagyobb alkalmazkodást igényel, miközben az ünnepekre mindenki úgy vágyik, mint a pihenésre, nyugodt együttlétre való alkalomra, pedig közben akár a fent említettek miatt is sokszor éppen az elvárások jellemzőek.

Hogyan lehet ezeket kivédeni?
Érdemes az ajándékvásárlást idejében elkezdeni, amikor még van idő beszerezni a megfelelő ajándékot, és amikor még van lehetőség kreatív ajándékok elkészítésére vagy beszerzésére. Emellett fontos előre megtervezni, hogy milyen kötelező események várnak a párra ekkor, hogy arra lehessen készülni, és ne az előzőleg nyugodtnak tervezett napokon következzen be. Fontos, hogy mindkét fél maximálisan odafigyeljen a másikra, hogy tisztában legyen vele, hogy a karácsony minden öröme és szépsége mellett feszült pillanatokat is rejthet, ezért nézzük el a másiknak, ha például miközben a másik aggódik azon, hogy az ünnepi vacsora sikerüljön, nem biztos, hogy teljes figyelmét és kedvességét nekünk tudja szentelni.

Amellett, hogy odafigyelünk a másikra, az is rendkívül fontos, hogy képesek legyünk kifejezni azt, hogy mit szeretnénk, mit nem szeretnénk, tehát hogy képviselni tudjuk az igényeinket, vágyainkat.

Jól járnak azok, akiknek nincsenek rendkívül nagy elvárásaik a karácsonnyal szemben, akik nem várják azt, hogy a hangulat minden addiginál romantikusabb és meghittebb legyen, akik nem várják azt, hogy az ajándékuktól könnyekig meghatódik majd a másik és így tovább. Természetesen mindez megtörténhet, és mindez jó, ha megtörténik, annak lehet és kell örülni, de ha ez elvárás, akkor igen nagyon csalódást is okozhat.

Hogyan lehet tartalmasan tölteni az ünnepeket társ nélkül?
Attól, hogy valaki egyedül él, még nem kell egyedül töltenie a karácsonyt. A szülők általában mindig örülnek, ha a gyermekük velük tölti a karácsonyt. Érdemes ilyenkor nem azon morfondírozni, hogy miért is vagyunk egyedül, hanem örüljünk a szülőkkel való együttlétnek.

Természetesen sokkal nehezebb azoknak, akiknek már nem élnek a szüleik, és egyedül vannak. Ilyenkor az összes családos barát a saját családjával tölti az ünnepeket, ahová az esetek többségében nem fér be az egyedül lévő barát.

A teljesen egyedül töltött karácsony az esetek többségében szomorú dolog. Ezzel együtt vannak, akik jól élik meg az egyedül töltött karácsonyt, a nyugalom, az elmélyültség pillanatait élik meg. Ha ezt nem tudjuk elképzelni, akkor érdemes összefogni olyan rokonokkal, barátokkal, akik szintén egyedül vannak, és nekik is kellemesebb, ha nem kell egyedül tölteni az ünnepeket.