Ebben az évben harmadik alkalommal vesz részt a Széchenyi István Egyetem (SZE) az uniós Kutatók Éjszakája rendezvénysorozaton. Szeptember 26-án, pénteken 18 és 24 óra között elsősorban a győriek és a város környékén élők számára kínál az intézmény érdekes, színes eseményeket a tudományos élet népszerűsítésére.
A nap 14 órakor a kiskutatók akadályversenyével és tudományos vetélkedővel kezdődik, amely mellett óvodás csoportok, általános iskolai és szakközépiskolai osztályok látogathatják végig az egyetemen működő laborokat, illetve a csillagvizsgálót.
Az egyetemi helyszínelők program 18 órakor kezdődik. Itt azokat a technológiákat mutatják be, amelyek egy-egy vészhelyzet esetén nyújtanak segítséget a probléma megoldásában. Így az eseményen jelen lesz a helyi Rendőrség Bűnügyi Helyszínelő Osztálya, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság megyei kirendeltsége, és a Tűzoltóság is. A cél, hogy az érdeklődők megismerjék, milyen sokrétű tudományos munka folyik egy-egy bűneset hátterében. Ennek keretein belül építenek tésztahidakat, tekinthetnek meg a résztvevők alternatív hajtású járműveket, de szó lesz az anyagvizsgálatról, a radioaktivitás méréséről, az internetbűnözésről, a Műhold laborban pedig a földi sugárzású és műholdas tv-csatornákat lehet tesztelni.
A nyomozás folyamatáról, a bűnüldözés és a tudomány kapcsolatáról a bizonyítás-elmélet előadáson a látogatók megtudhatják, hogyan segített a tudomány régen és most a nyomozásban, milyen tények lehetnek bizonyító erejűek a bíróság előtt, milyen különbségek adódnak az európai és a magyar jogrendszerben? Később egy tárgyalás során foglalják össze, hogyan kapcsolódhatnak egymáshoz a Széchenyi István Egyetemen művelt tudományágak, és persze fény derül a megrendezett bűntény megoldására is.
A Magyar Csillagászati Egyesület Győrben is csatlakozik a Kutatók Éjszakája rendezvényhez. Az egyesület tagjai derült idő esetén 20 órától várják az érdeklődőket a Győri Egyetemi Bemutató Csillagvizsgálóban, nagyobb létszám esetén pedig a csillagvizsgáló melletti füves területen. Legfeljebb 20 fős csoportok számára lehetőséget biztosítanak arra is, hogy a kupola lassan 50 éves Newton távcsövével figyeljék meg a csillagos égbolt szépségeit.Az egyetem Európai Információs Pontján kiállítás nyílik azon kutatások eredményeiből, amelyek az egyetemen az Unió támogatásával jöttek létre.A Kutatók Éjszakáján a SZE minden programja nyitott és térítésmentes. A bemutatók, előadások folyamatosan ismétlődnek.Részletes információ a www.kutatokejszakaja.hu oldalon olvasható.
(
www.edupress.hu)