szerző:
Eduline

A legtöbb felsőoktatási rangsor az egyes intézmények teljesítményét értékeli, egy frissen nyilvánosságra hozott lista...

A legtöbb felsőoktatási rangsor az egyes intézmények teljesítményét értékeli, egy frissen nyilvánosságra hozott lista készítői azonban nem az egyetemek és főiskolák, hanem a különböző országok felsőoktatási rendszerét hasonlították össze – számolt be a University World News.

A 2012-es U21-lista első tíz helyezettje

A Universitas 21 egy kutatóegyetemeket összefogó hálózat, amely tizenöt éve működik. Az U21 nevű rangsor élén az Egyesült Államok áll, a dobogó második és harmadik fokára Svédország és Kanada került. A top tízben Finnország, Dánia, Svájc, Norvégia, Ausztrália, Hollandia és Nagy-Britannia szerepel. Összesen hét európai ország jutott be a legjobb tízbe.

Magyarország a 34. helyen végzett a 48-as listán

A rangsor módszertanát a University of Melbourne professzorai dolgozták ki, akik összesen 48 ország felsőoktatási rendszerének jellemzőit vizsgálták. Magyarország a 34. helyen végzett a listán, megelőzve például Szlovákiát, Horvátországot és Brazíliát. Több ország azonban – Románia, Bulgária, Szlovénia, sőt  Ukrajna is – jobbnak bizonyult.

A listát készítő szakemberek többek között azt vizsgálták, milyen állami és egyéb támogatásokat kapnak az intézmények, és a képzés során mennyire veszik figyelembe a munkaerő-piaci elvárásokat. Emellett az egyetemek politikai-gazdasági környezetét és nemzetközi kapcsolatrendszerét is tanulmányozták. Kinek szólnak valójában, és mire jók a nemzetközi rangsorok? Összefoglalónkat itt olvashatod.