A muszlim országból származó diákjaik kitiltása túl sok kárt okoz a tudományos életben.
Donald Trump két hete tiltotta meg több muszlim többségű ország állampolgárai számára, hogy beutazhassanak az Egyesült Államokban. Az elnöki rendelet három egyetem szerint veszélybe sodorja, hogy a jövő vezetőit képezhessék: a Harvard, a Yale és a Stanford bírósághoz fordul emiatt, valamint további 17 elitegyetem is hasonlóan cselekedett - írj az Independent.
Bár az amerikai bíróságon egyelőre felfüggesztették a rendelet gyakorlását, a Trump-adminisztráció már jelezte, hogy keresi a módját, hogy mégis alkalmazható legyen a kérdéses országokra a beutazási tilalom - bíróságon már ők is megtámadták a felfüggesztő határozatot. Az egyetemek lényegében a rendeletet felfüggesztő határozat mellett foglaltak állást:
Azzal, hogy megtiltják magánszemélyek be- és kiutazását az országból, az elnöki rendelet szétválasztja a tanulókat és családjaikat, megakadályozza, hogy az amerikai egyetemek a legjobb nemzetközi tehetségekkel együtt dolgozzanak, valamint gátolja a szabad eszmecserét.
A rendelkezésre álló adatok szerint a legutóbbi lezárt tanévben több mint egymillió nemzetközi diák tanult az USA-ban. Eddig több mint 42 ezer tudományos munkatárs, köztük Nobel-díjasok fejezték ki tiltakozásukat a rendelettel szemben.
Az elnöki rendelet 7 országra vonatkozik: Irán, Irak, Líbia, Szomália, Szudán, Szíria és Jemen. Bár a Trump-adminisztráció a terrorveszélyre hivatkozva vezette be, a megjelölt országok lakosai közül nem követtek el jelentős terrorcselekményt az USA-val szemben - valamelyes kivételt az Irakot megszálló amerikai csapatok elleni támadások jelentenek, bár azok nem amerikai civilek ellen zajlottak.
Betsy DeVosnak nincs oktatási tapasztalata, teljesen felsült a meghallgatásán. A Trump-adminisztráció eddig közel sem nyerte el az amerikaiak tetszését, ráadásul nagyon lassan halad a kormány felállítása, alig találnak olyan személyt, aki nem csak hajlandó is elvállalni a minszterséget és az államtitkári pozíciókat, de ért is hozzá.