Egy hellyel visszacsúszott a Corvinus a Financial Times listáján
Lejjebb csúszott a Financial Times október 5-én közzétett európai intézményi listáján a Budapesti Corvinus Egyetem (BCE), mely még mindig egyedüliként képviseli Magyarországot az üzleti képzések rangsorában - írja az Origo. 2007-ben ugyan még a 36. helyen szerepelt a BCE, tavaly a 43. lett, idén pedig be kell érnie a 44. hellyel, a legjobb gazdasági felsőfokú képzést nyújtó intézmények között.Európa legjobb üzleti képzése a 16 európai ország együttes képzéseként megvalósuló CEMS-program lett.
Pálinkás: a mesterképzések 30 százalékát meg kellene szüntetni
Az alacsony teljesítménnyel is diplomát szerzők ellen szólalt fel Pálinkás József az Aktív Szemeszter felsőoktatási magazin október-novemberi számába megjelent interjújában. A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnöke a lapban elmondta: nem várhatunk a munkaerőpiac 5-10 éven belül esedékes visszajelzéseire, a felsőoktatás finanszírozását már most a hallgatói és az intézményekben folyó tudományos teljesítményhez kellene igazítani. Pálinkás kiválósági helyeket nevezne meg, illetve a mesterképzések 30 százalékát megszüntetné.
OKJ-s képzések: mit és mennyiért érdemes tanulni?
Nincs veszve semmi, ha nem sikerült a felvételink. Fel lehet úgy is fogni a dolgot, hogy időt nyertünk, és egy évvel később akár piacképes szakmával, többletpontokkal próbálkozhatunk újra. Addig is érdemes tájékozódni a szakmai képzésekről, mivel egy felsőoktatási szak elvégzése már nem jelent automatikus belépőt egy-egy hagyományos munkakörbe. Milyen lehetőségeink vannak, ha szakmát szeretnénk tanulni?
Jövő karácsonyra megújul az SZTE központi épülete
Jövő karácsonyra uniós forrásból nemcsak formájában, hanem funkciójában is megújul a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) központi épülete - mondta Szabó Gábor rektor hétfőn, amikor jelképesen átadta a műemlék kulcsait a rekonstrukciót végző Ferroép Zrt. vezetőinek.
Október 15-től lehet jelentkezni a keresztféléves képzésekre
Október 15-től lehet jelentkezni a felsőoktatási keresztféléves képzésekre, ezzel egy időben jelenik meg a Felsőoktatási felvételi tájékoztató - a 2009. februárban induló képzések című kiadvány, amely segít eligazodni az érdeklődőknek - tette közzé honlapján az Országos Felsőoktatási Információs Központ.
Drogteszt az egyetemi vizsgák előtt?
A szellemi teljesítményt, memóriát, koncentrálókészséget növelő készítményeket gyakran használják egyetemi hallgatók a vizsgadrukk és a végtelen éjszakákba nyúló tanulás időszakának áthidalására. Ám ennek egészségügyi és etikai kockázatait csak most vette számba egy ausztrál kutató, aki felvetette annak lehetőségét, hogy a jövőben az egyetemi vizsgák előtt a sportolókéhoz hasonló doppingvizsgálatokat kellene elvégezni.
Középiskola Nagy-Britanniában
Mi kell a jelentkezéshez, ha eldöntötted, hogy kint szeretnél tanulni? Mi a különbség a Grammar School és a Technical College között? Mit jelent az A+ és mit az U a bizonyítványban? Mi számít nemzeti sportnak náluk a focin kívül? Kérdések és válaszok a kinti tanévvel kapcsolatban.
OKM: nevetségesek a Magyar Nemzet állításai
Nevetségesek és minden alapot nélkülöznek a Magyar Nemzet keddi számában megjelent állítások, így nem igaz, hogy a kormány elvonja az oktatási miniszter jogköreit az érettségi szabályozásával, működtetésével kapcsolatban - közölte kedden az Oktatási és Kulturális Minisztérium.
Magyar Nemzet: megfosztják Hillert a pénzügyekkel kapcsolatos hatáskörétől
Szinte valamennyi, pénzügyekkel kapcsolatos hatáskörétől megfosztja a kormány Hiller István oktatási minisztert – írta keddi számában a Magyar Nemzet az Oszkó Péter pénzügyminiszter által benyújtott salátatörvényre hivatkozva.
E-learning – milyen lesz a virtuális campus?
Egy tanulmány szerint 20 év múlva az egyetemi campusok csupán relikviák lesznek, könyvek helyett távoktató szoftverekkel és az internet segítségével fogunk tanulni. Az e- learning egyre népszerűbb, kérdés, hogy tudja-e pótolni a tanárral való személyes kontaktust.
A Babes-Bolyai lett a legnívósabb romániai intézmény
A legszínvonalasabb romániai felsőoktatási intézménynek nevezte a Babes-Bolyai Tudományegyetemet egy német tanácsadó cég és egy romániai hetilap. A közösen elkészített rangsorban 2,30 ponttal bizonyult a legnívósabbnak a kolozsvári székhelyű intézmény, melyet másodikként (2,33 pont) a Bukaresti Egyetem követ. A felmérés során 84 egyetemet vizsgáltak az üzleti szféra és az egyetemet végzettek véleménye alapján - írja a Krónika című kolozsvári napilap szerdai száma.
A kárpátaljai magyar érettségizők többsége kiszorult a felsőoktatásból
A nemzetiségi tannyelvű oktatásra nézve hátrányos ukrajnai érettségi vizsgarendszer következtében a kárpátaljai magyar iskolákban idén érettségizettek kevesebb mint egyharmada felelt meg a továbbtanuláshoz szükséges követelményeknek – írta online kiadásában a Kárpátalja című beregszászi hetilap
Nyílt nap az ELTE Természettudományi Karán
A képzési lehetőségekről, a hallgatói életről tájékozódhatnak az érdeklődők pénteken az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Természettudományi Karának (TTK) nyílt napján Budapesten.
A tandíj emelését támogatja Nagy-Britanniában az iparszövetség
Kevesebbet költ a felsőoktatás támogatására jelenleg Nagy-Britannia, mint a fejlett országok átlaga, a növekvő költségek finanszírozását pedig a Brit Iparszövetség a diákhitelek állami szubvenciójának csökkentésével, a tandíjak emelésével, illetve az ipar által nyújtott ösztöndíjakkal képzeli el - olvasható a Kossuth Rádió oldalán. A diákszervezetek nehezményezik a gazdasági élet szereplőinek terveit, mellyel tovább növelnék a hallgatók költségeit.
Érdemes magasra tenni a lécet – interjú a rektori konferencia elnökével
Mivel a magyar felsőoktatás társadalmilag szükségszerű mennyiségi növekedése lezárult, most már a minőségi fejlesztésre kell koncentrálni - mondta Szabó Gábor, a Magyar Rektori Konferencia elnöke a Népszavának.
Erasmus és társai: ösztöndíjjal Spanyolországtól Indiáig
Tapasztalat és nyelvgyakorlás, szakmai fejlődés, „életre szóló élmények” és barátságok – így foglalja össze a legtöbb külföldi tanulmányutat megjárt hallgató a tapasztalatait. Hogy állnak a magyar diákok a mobilitással, és milyen lehetőségeik vannak?
Ingyenes felsőoktatás Ausztriában: megrohamozták a jelentkezők az egyetemeket
Valósággal megrohamozták a jelentkezők az osztrák egyetemeket, a nagy többségnek ugyanis már nem kell tandíjat fizetnie. Az intézményvezetők nem örülnek a változásnak.
Díjazott magyar egyetemisták az EU Fiatal Tudósok Versenyén
Harmadik helyezést ért el újfajta óraszerkezetével Hunyadi Áron az Európai Unió által szervezett Fiatal Tudósok Versenyén. 38 ország fiatal kutatói versengtek összesen 87 projekttel a Párizsban szerdán véget ért rendezvényen - tudatta a szervező Európai Bizottság közleményében az MTI-vel.
Hogyan változik 2010-től és 2011-től a felvételi pontrendszer?
Jövőre még csak a bekerüléshez elvárható minimális pontszám fog emelkedni, 2011-től viszont már komolyabb változások is várhatóak a felvételi pontrendszerben. Az értékelésnél csökkenni fog a többletpontokon belül az „egyéb” jogcímen megszerezhető pontok aránya, az oktatási tárca ugyanis így szeretné elérni, hogy emelkedjen azoknak a száma, akik legalább egy tantárgyból emelt szinten érettségiznek.
MOL-tanszék indul a Pannon Egyetemen
Mol ásványolaj és széntechnológiai intézeti tanszéket hoznak létre még szeptemberben a Pannon Egyetemen, a jövő év februárjában pedig Mol ásványolaj és petrolkémiai technológiai mesterkurzust indítanak; erről pénteken írt alá szerződést Veszprémben Rédey Ákos, az egyetem rektora és Mosonyi György, a Mol Nyrt. vezérigazgatója.