Iskolai erőszak: 'Nálunk ne legyenek boot camp-ek'
Két héttel ezelőtt egy amerikai iskola biztonsági őre lelőtt egy késsel rátámadó diákot, szeptemberben pedig egy német iskolában, egy ámokfutó diák baltával és Molotov - koktéllal négy társát sebesítette meg. Az utóbbi években nem csak a nyugat - európai vagy amerikai iskolákban elkövetett hasonló cselekményektől volt hangos a média, egyre több erőszakoskodásról hallani itthoni iskolákban is.
Pályakövetés itthon és külföldön – merre tart a magyar diák?
Külföldön már évtizedek óta működik a pályakövetési rendszer, ami a középiskolások, a felsőoktatásban tanulók pályafutását követi nyomon. A rendszer megkönnyítheti a pályaválasztást, a diplomások munkaerő-piaci helyzetéről pedig adatokat nyújt. Bár a pályakövetés kötelező megvalósítását itthon már 2005-ben törvénybe foglalták, csupán az utóbbi időszakban történtek komolyabb lépések az ügyben.
Mit ér a bölcsészdiploma?
„Mit kér egy közgazdász a bölcsésztől? Duplasajtburgert kólával” – hangzott el az egyetemi berkekben szakállas vicc Dr. Csernus Sándortól a Szegedi Bölcsészettudományi Kar dékánjától, a Mit ér a bölcsész diploma? – címmel megrendezett konferencián. Az ELTE Karrierközpontjának szervezésében bölcsészkari vezetők, munkaerő - piaci szakemberek, diákok cseréltek eszmét a bölcsészképzésről, a bölcsészdiploma értékéről.
Nem engedik be a poltikát az egyetmekre
Elutasította a Magyar Rektori Konferencia (MRK) keddi ülésén a parlamenti pártok ifjúsági szervezeteinek kérését, hogy engedjék vissza a politikát az egyetemekre - írja a Népszabadság a szerdán megjelent számában.
Kizárólag szociális alapon támogatná a hallgatókat Bokros
Független szakértői bizottságot állíttatna fel és annak véleménye alapján a felsőoktatási intézmények mai, 70 feletti számát 20-25-re csökkentené Bokros Lajos, a fennmaradó állami egyetemek, főiskolák pedig nem a hallgatói szám alapján kapnák a támogatást, hanem a központi büdzséből a fenntarthatósághoz szükséges minimumban részesülnének. Emellett az államilag finanszírozott státusz megszüntetését javasolja az MDF EP-képviselője, és csupán a felvételt nyert hallgatók között tenné lehetővé, hogy szociális alapon pályázzanak az államilag finanszírozott képzésre.
Felsőoktatási rangsorok itthon és a világban
A közelmúltban két neves egyetemi rangsor is megjelent itthon. Az egyik a Felvi és az Universitas Press Felsőoktatás-kutató Műhely listája, mely 2000-ben indította el Magyarországon is a rankingek alkalmazását. A másik a Heti Válasz magaziné, mely 2005 óta öt-hat szempont alapján rangsorol. Az egyetemek rangsorba állítását azonban kezdettől fogva komoly vita övezi mindenhol, ahol alkalmazzák. Mitől jó egy felsőoktatási intézmény?
Magyar fiú lett a kétmilliomodik Erasmus-diák
Nemrégiben átlépte a kétmilliót az uniós Erasmus-ösztöndíjban részesült fiatalok száma - közölte csütörtökön az a program magyarországi koordinátora, a Tempus Közalapítvány sajtóreferense.
''A családunkból senkinek sincs diplomája, érettségi is alig akad''
Közhelynek számító kijelentés ma Magyarországon, hogy a romák helyzetén hosszabb távon csak az oktatás színvonalának emelésével, a tanulás „elérhetővé” tételével lehet javítani. De milyen lehetőségei vannak, kihez fordulhat az, aki semmiféle segítségre sem számíthat otthonról, akinek a családjában még senki nem jutott tovább az érettséginél?
Egy hellyel visszacsúszott a Corvinus a Financial Times listáján
Lejjebb csúszott a Financial Times október 5-én közzétett európai intézményi listáján a Budapesti Corvinus Egyetem (BCE), mely még mindig egyedüliként képviseli Magyarországot az üzleti képzések rangsorában - írja az Origo. 2007-ben ugyan még a 36. helyen szerepelt a BCE, tavaly a 43. lett, idén pedig be kell érnie a 44. hellyel, a legjobb gazdasági felsőfokú képzést nyújtó intézmények között.Európa legjobb üzleti képzése a 16 európai ország együttes képzéseként megvalósuló CEMS-program lett.
Pálinkás: a mesterképzések 30 százalékát meg kellene szüntetni
Az alacsony teljesítménnyel is diplomát szerzők ellen szólalt fel Pálinkás József az Aktív Szemeszter felsőoktatási magazin október-novemberi számába megjelent interjújában. A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnöke a lapban elmondta: nem várhatunk a munkaerőpiac 5-10 éven belül esedékes visszajelzéseire, a felsőoktatás finanszírozását már most a hallgatói és az intézményekben folyó tudományos teljesítményhez kellene igazítani. Pálinkás kiválósági helyeket nevezne meg, illetve a mesterképzések 30 százalékát megszüntetné.
OKJ-s képzések: mit és mennyiért érdemes tanulni?
Nincs veszve semmi, ha nem sikerült a felvételink. Fel lehet úgy is fogni a dolgot, hogy időt nyertünk, és egy évvel később akár piacképes szakmával, többletpontokkal próbálkozhatunk újra. Addig is érdemes tájékozódni a szakmai képzésekről, mivel egy felsőoktatási szak elvégzése már nem jelent automatikus belépőt egy-egy hagyományos munkakörbe. Milyen lehetőségeink vannak, ha szakmát szeretnénk tanulni?
Jövő karácsonyra megújul az SZTE központi épülete
Jövő karácsonyra uniós forrásból nemcsak formájában, hanem funkciójában is megújul a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) központi épülete - mondta Szabó Gábor rektor hétfőn, amikor jelképesen átadta a műemlék kulcsait a rekonstrukciót végző Ferroép Zrt. vezetőinek.
Október 15-től lehet jelentkezni a keresztféléves képzésekre
Október 15-től lehet jelentkezni a felsőoktatási keresztféléves képzésekre, ezzel egy időben jelenik meg a Felsőoktatási felvételi tájékoztató - a 2009. februárban induló képzések című kiadvány, amely segít eligazodni az érdeklődőknek - tette közzé honlapján az Országos Felsőoktatási Információs Központ.
Drogteszt az egyetemi vizsgák előtt?
A szellemi teljesítményt, memóriát, koncentrálókészséget növelő készítményeket gyakran használják egyetemi hallgatók a vizsgadrukk és a végtelen éjszakákba nyúló tanulás időszakának áthidalására. Ám ennek egészségügyi és etikai kockázatait csak most vette számba egy ausztrál kutató, aki felvetette annak lehetőségét, hogy a jövőben az egyetemi vizsgák előtt a sportolókéhoz hasonló doppingvizsgálatokat kellene elvégezni.
Középiskola Nagy-Britanniában
Mi kell a jelentkezéshez, ha eldöntötted, hogy kint szeretnél tanulni? Mi a különbség a Grammar School és a Technical College között? Mit jelent az A+ és mit az U a bizonyítványban? Mi számít nemzeti sportnak náluk a focin kívül? Kérdések és válaszok a kinti tanévvel kapcsolatban.
OKM: nevetségesek a Magyar Nemzet állításai
Nevetségesek és minden alapot nélkülöznek a Magyar Nemzet keddi számában megjelent állítások, így nem igaz, hogy a kormány elvonja az oktatási miniszter jogköreit az érettségi szabályozásával, működtetésével kapcsolatban - közölte kedden az Oktatási és Kulturális Minisztérium.
Magyar Nemzet: megfosztják Hillert a pénzügyekkel kapcsolatos hatáskörétől
Szinte valamennyi, pénzügyekkel kapcsolatos hatáskörétől megfosztja a kormány Hiller István oktatási minisztert – írta keddi számában a Magyar Nemzet az Oszkó Péter pénzügyminiszter által benyújtott salátatörvényre hivatkozva.
E-learning – milyen lesz a virtuális campus?
Egy tanulmány szerint 20 év múlva az egyetemi campusok csupán relikviák lesznek, könyvek helyett távoktató szoftverekkel és az internet segítségével fogunk tanulni. Az e- learning egyre népszerűbb, kérdés, hogy tudja-e pótolni a tanárral való személyes kontaktust.
A Babes-Bolyai lett a legnívósabb romániai intézmény
A legszínvonalasabb romániai felsőoktatási intézménynek nevezte a Babes-Bolyai Tudományegyetemet egy német tanácsadó cég és egy romániai hetilap. A közösen elkészített rangsorban 2,30 ponttal bizonyult a legnívósabbnak a kolozsvári székhelyű intézmény, melyet másodikként (2,33 pont) a Bukaresti Egyetem követ. A felmérés során 84 egyetemet vizsgáltak az üzleti szféra és az egyetemet végzettek véleménye alapján - írja a Krónika című kolozsvári napilap szerdai száma.
A kárpátaljai magyar érettségizők többsége kiszorult a felsőoktatásból
A nemzetiségi tannyelvű oktatásra nézve hátrányos ukrajnai érettségi vizsgarendszer következtében a kárpátaljai magyar iskolákban idén érettségizettek kevesebb mint egyharmada felelt meg a továbbtanuláshoz szükséges követelményeknek – írta online kiadásában a Kárpátalja című beregszászi hetilap