Tizenkét pont: ezt várják a hallgatók az új felsőoktatási törvénytől
Tizenkét pontban foglalta össze az Eötvös Loránd Tudományegyetem Hallgatói Önkormányzata az új felsőoktatási törvénnyel kapcsolatos javaslatait: európai uniós szintre növelnék a felsőoktatásra fordított éves összeget, rendeznék a hallgatói jogviszonyhoz kapcsolódó jogokat, és tiltakoznak a hallgatói önkormányzatok jogainak csorbítása ellen.
Ezüstérmet szereztek a debreceni egyetemisták a dél-afrikai világversenyen
A 2009-es évhez hasonlóan a 2010 decemberében is második helyen zárt a Debreceni Egyetem (DE) csapata a Dél-Afrikában megrendezett emberi jogi jogesetmegoldó verseny világdöntőjén.
Hány hónap után találnak állást a diplomás pályakezdők?
Minden második hallgató továbbtanulna az alapképzés elvégzése után, több mint negyedük akár külföldi kurzusokon is részt venne. Tízből heten a diploma megszerzése után is szakterületükön helyezkednének el, ugyanakkor a hallgatók kétharmada már a diploma megszerzése előtt, de legkésőbb három hónapon belül állást talált – derül ki a Budapesti Gazdasági Főiskola (BGF) kutatásából.
Lefagy, kidob, elérhetetlen? Így használd az ETR-t és a Neptunt
Több tízezren használják, sokak számára mégis szitokszónak számít: az ETR, a Neptun és az ETN – elvileg – a tanulmányi ügyintézést könnyítené meg, ennek ellenére aligha van olyan egyetemista vagy főiskolás, akinek ne okozott volna már gondot a tantárgyfelvétel vagy éppen a vizsgákra való jelentkezés. Utánajártunk, mi okozhatja a webes tanulmányi rendszerek hibáit, és mire lehetne még használni az ETR-t és Neptunt.
A frissen végzett orvosok fele nem kezdte el a szakorvosképzést
Ha nem sikerül megállítani a fiatal orvosok elvándorlását, komoly veszélybe kerül az ügyeleti rendszer – mondta a Magyar Nemzetnek Papp Magor. A Magyar Rezidens Szövetség elnöke szerint a 2010-ben végzett orvostanhallgatók fele nem folytatta tanulmányait a szakorvosképzésben.
Január 21-én és 22-én újra lesz Educatio szakkiállítás
A legújabb oktatási fejlesztésekkel, taneszközökkel és módszerekkel, valamint a felsőoktatási felvételi lehetőségekkel ismerkedhetnek meg az érdeklődők a 11. Educatio nemzetközi oktatási szakkiállításon január 21-én és 22-én a fővárosban.
Bizonyítvány otthonról: kiből lehet magántanuló?
Ki lehet-e tiltani az iskola épületéből a magántanulókat? Megakadályozhatja-e az osztályfőnök vagy az iskola igazgatója, hogy a diákok otthon, egyéni tanrend szerint készüljenek fel a vizsgáikra? Minden, amit tudni kell a magántanulói státuszról.
Felvételi határidők: a legfontosabb dátumok januárban
Meddig módosíthatsz a keresztféléves jelentkezési lapon megjelölt szakok sorrendjén? Mikor tudhatod meg, hogy felvettek-e valamelyik egyetem vagy főiskola februárban induló képzésére? És mi a teendőd januárban, ha a normál felvételi eljárásban veszel részt?
"A mohóság jó!": innovációs pályázat ELTE-n
A mohóság jó! címmel az ELTE graduális vagy posztgraduális képzésén résztvevő hallgatói számára hirdet pályázatot a felsőoktatási intézmény, a hallgatóktól innovatív ötleteket várnak január 11-ig.
Ezzel a tollal hiába próbálod enyhíteni a vizsgastresszt
Miguel Bruns Alonso, a hollandiai Delfti Technológiai Egyetem PhD-hallgatója egy olyan tollat fejlesztett ki, amely képes megmérni a használója stressz-szintjét. A feszültség enyhítésére azonban már nem képes.
Egyetemi és főiskolai nyílt napok január 3-tól 9-ig
Budapesti Gazdasági Főiskola, Kecskeméti Főiskola, Szent István Egyetem, Nyugat-magyarországi Egyetem és a Debreceni Egyetem – január első hetében ezek a felsőoktatási intézmények tartanak nyílt napot és tájékoztató előadásokat. Dátumok és helyszínek.
Ledolgozhatják a tandíjat a tatabányai főiskola hallgatói
Munkát szerez a tatabányai Modern Üzleti Tudományok Főiskolája (MÜTF) azoknak a hallgatóknak, akik jelentkezéskor vállalják, hogy a tandíjat vagy annak egy részét ledolgozzák.
"Diplomagyárban" szerezte papírjait a belügyminiszter?
Huszonnégy évesen fejezte be a középiskolát és tette le az érettségit Traian Constantin Igas romániai belügyminiszter – legalábbis ezt állítja a Realitatea TV Különleges kiadás című műsorának szerkesztője.
Az 5 legbizarrabb nevű egyetemi szak 2010-ben
Érdekes dolgokat mindenki tanul az egyetemen, azt viszont csak kevesen mondhatják el magukról, hogy különleges szakra is járnak. Furcsa és rendhagyó képzések mindenesetre vannak, és mi most össze is gyűjtöttük a 2010-es év legjeit a zeneteoretikától a védelmi vezetéstechnikai rendszerszervezésig.
Meghökkentő képek: futurisztikus épületben tanulhatnak a diákok
Futurisztikus központi épületet kap a németországi Leuphana Egyetem: a komplexumban a tervek szerint számos szemináriumi terem, egy kávézó, kutatói szobák és egy ezerkétszáz fős nagyelőadó is helyet kapna.
Egyetemi vesztegetési botrány: a rektor hisz Repa ártatlanságában
A Somogy megyei önkormányzat és a Kaposvári Egyetem továbbra is bízik Repa Imre professzorban, a Kaposvári Egyetem rektor-helyettesében, a megyei önkormányzat Kaposi Mór Oktató Kórházának főigazgatójában, akit sajtóinformációk szerint hűtlen kezeléssel gyanúsítottak meg a Pécsi Tudományegyetem (PTE) gazdasági főigazgatója és társai ellen indított nyomozással összefüggésben.
Fontos határidő: január 3-ig módosíthatsz a jeletkezési sorrenden
Hétfőig lehet módosítani a felsőoktatási keresztféléves képzésekre érvényes jelentkezések sorrendjét, új képzés megjelölésére azonban már nincs mód. A módosításra egy alkalommal van lehetőség, ezt január 3-ig a www.felvi.hu honlapon az e-felvételiben vagy postai úton lehet megtenni.
Részeg fiatalokkal telnek meg a kórházak január elsején
Négyszer több kiskorút láttak el 2009. január 1-jén az amerikai kórházak sürgősségi osztályain túlzott alkoholfogyasztás miatt, mint egy átlagos napon - közölték csütörtökön nyilvánosságra hozott jelentésükben amerikai kormányzati kutatók.
Öt egyetem, ahol a végzősök többsége azonnal állást talál
Az Egyesült Királyság frissdiplomásainak elhelyezkedési esélyeire is negatív hatással volt a gazdasági válság - legalábbis a legfrissebb jelentések szerint. Bár a helyzet nem súlyos, átlagosan mégis hetven hallgató verseng egy pozícióért, és minden tizedik állás nélkül marad. A tavaly évben végzettek közül összesen 18 800 diák jutott erre a sorsra. Talán éppen azért, mert nem a legjobb egyetemen végeztek.
Melyik egyetem a felsőoktatási rangsorok abszolút sztárja?
Anglia második legidősebb egyeteme a Cambridge, mely nemcsak az egyik legrangosabb és leggazdagabb egyetem a világon, de a felsőoktatási rangsorok állandó szereplője is. A brit QS rangsorban idén először nem a Harvard, hanem a Cambridge szerezte meg az első helyet, de a Times listáján is a legjobb tízben végzett. Az 1209-ben alapított egyetemnek nyolcvannyolc Nobel-díjasa van, összesen tizennégy brit miniszter koptatta itt a padokat, de a végzettek között van a színész Hugh Laurie is.