szerző:
Eduline

Elfogadta a kormány a Nemzeti Közszolgálati Egyetem alapításáról szóló törvénytervezetet szerdai ülésén: 2012. január 1-jétől összevonják a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemet, a Rendőrtiszti Főiskolát és a Budapesti Corvinus Egyetem Közigazgatás-tudományi Karát.

Az új egyetem létrehozásának tervén már nyár óta dolgozik a Honvédelmi Minisztérium, júniusban Szarka Gábor, a honvédelmi miniszter kabinetfőnöke az MTI-nek arról beszélt, hogy egy felsőoktatási intézményben képeznék többek között a köztisztviselőket, a kormánytisztviselőket, a rendőrtiszteket és a honvédtiszteket, és hogy az új egyetem központja a jelenlegi nemzetvédelmi egyetem lenne. A kormány végül decemberben döntött arról, hogy létrehozza a Nemzeti Közszolgálati Egyetemet, amely 2012. január 1-jétől működik majd. Mi lesz a Rendőrtiszti Főiskola és a nemzetvédelmi egyetem sorsa? Összefoglalónkat itt olvashatod el.

Az egykori Ludovika Akadémia: ez lehet az új egyetem egyik épülete

Expressz sebességgel kellett kidolgozni az új egyetem létrehozásának tervét  

A közszolgálati egyetem fenntartója a közigazgatási és igazságügyi miniszter, a belügyminiszter és a honvédelmi miniszter megállapodása alapján egy közös testület lesz - az intézmény létrehozásának és 2012-es működésének költségeit pedig a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium biztosítja. Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter november végén a Budapesti Corvinus Egyetemen tartott előadásában úgy fogalmazott: az egyik cél az, hogy az új felsőoktatási intézményt "a nagy egyetemek között jegyezzék".

Az érintett minisztériumok kénytelenek voltak együtt dolgozni, a decemberi kormányhatározat szerint ugyanis - a Nemzeti Erőforrás Minisztériummal együtt - februárig el kellett készíteniük az átalakulás hatástanulmányát, és be kellett nyújtaniuk a Nemzeti Közszolgálati Egyetem megalapításáról szóló törvényjavaslatot. Nagy Anna kormányszóvivő szerint a kormány által elfogadott törvénytervezet hamarosan a parlament elé kerül.

Hol tanulhatnak a 2011-ben jelentkezők?

A 2011-es felsőoktatási felvételi tájékoztatóban még nyoma sem volt az átalakításnak, idén tehát még külön intézménybe kellett jelentkeznie azoknak, akik rendőrtiszti, katonai vagy közigazgatási szakon szerettek volna továbbtanulni. A közszolgálati egyetem valószínűleg bőven válogathat majd a hallgatók közül, a Rendőrtiszti Főiskolán, a BCE közigazgatási karán és a nemzetvédelmi egyetemen ugyanis évről évre hét-nyolcszoros a túljelentkezés: a Rendőrtiszti Főiskola államilag finanszírozott képzéseire 2010-ben 3371 jelentkezőből csak 380-at vettek fel, de hasonló az arány a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemen, ahol a 396 államilag támogatott helyre idén több mint 2900-an próbáltak bejutni. A legnépszerűbb szakokról szóló összefoglalónkat itt olvashatod el.

 eduline