szerző:
Kurucz Tünde
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Hogyan érdemes készülni a tavaszi szünetben a matekérettségire? Milyen feladatokra lehet számítani? Miért érdemes lapozgatni a függvénytáblázatot? A témában Töreky Szilviát, a Webkurzus matektanárát kérdeztük.

Május 6. kedd 9 óra – ekkor kapjátok meg matekból közép-és emelt szinten is a feladatsort. Bár már túl sok időtök nincsen a felkészülésre, de ha okosan osztjátok be az időtöket, akkor a tavaszi szünetből ki tudjátok hozni a maximumot.

A legfontosabb tudnivalók a 2025-es érettségiről

Töreky Szilvia, a Webkurzus matektanára azt mondta, hogy idén a korábbi évekhez képest jobban jön ki a szünet, mert húsvét után a diákok csak két napra mennek vissza az iskolába (a ballagás és a májusi hosszúhétvége miatt), így elviekben több idejük lesz nyugodtabb körülmények közt átismételni a témaköröket az érettségire.

Gazdasági számítások és kombinatorika

„Húsvét után minden témakört érdemes mindenkinek még egyszer átnéznie, hogy felfrissítse a tudását” – javasolta a szaktanár, aki szerint például a kombinatorikás, valószínűség-számításos feladatok általában nehezebben mennek az érettségizőknek.

„A kombinatorika és a valószínűség-számítás a diákok többségének gondot okoz, és mivel mindig van ilyen a feladatlapban, ezért ezt a témakört célszerű még egyszer, alaposan átnézni. Érdemes olyan feladatokat választani, amihez részletes megoldásmenet is van, mert ennél a témakörnél, nehezebb megérezni, ha rossz logikai úton haladt a diák.

A számtani, a mértani sorozat is gyakran szerepel a vizsgasorokban, főleg a második részben, így erre is érdemes időt szánni a tavaszi szünetben. Mivel a gazdasági számítások tavaly óta komolyabban szerepelnek középszinten a követelményekbe, emiatt ezeket is tanácsos még egyszer átfutni. Itt a függvénytáblázatban megadott képletek, nagy segítséget jelentenek " - jegyezte meg Töreky, majd hozzátette, hogy a térgeometriai feladatok általában hosszabbak, sok pontosak, ezeket is érdemes még gyakorolni.

A síkgeometriai feladatokban pedig gyakori, hogy a szinusz - vagy a koszinusztételt kell alkalmazni, így ezt is érdemes a memóriában tartani.

A szaktanár szerint középszinten a függvények témaköre a 2020-as NAT miatt átalakult, kevesebb alapfüggvény képét kell ismerni, de a megmaradt függvények ábrázolását, tulajdonságait, elemzését az idei érettségire is tudni kell.

Koordinátageometriából tudni kell vektorokkal dolgozni, az egyenes egyenletét is csak a meredekségéből és egy adott pontból kell tudni meghatározni,  metszéspontot keresni, kör egyenletét felírni.

Töreky szerint nagy eséllyel a második részben lesz olyan feladat, ahol szöveg alapján kell majd egyenletet, egyenletrendszert felírni, ezért az ilyen típusú példákat is célszerű a tavaszi szünetben gyakorolni.

Próbaérettségi otthon

A matektanár azt javasolta, hogy érdemes próbaképpen megoldani egy vagy akár több feladatlapot is időre, hiszen ekkor mindenki látja mi megy neki könnyen, vagy éppenséggel nehezebben, mennyire gyorsan tud átváltani például egy térgeometriai feladat után egy függvényesre.

Bár az első rész általában egyszerű feladatokból áll, de ha valakinek nincsen rutinja, vagy elidőzik az egyiknél, akkor könnyen kicsúszhat a 45 percből.

- mondta Töreky, majd kiemelte, hogy bár a  tanórákon, sok iskolában nem kerül elő a függvénytáblázat az utolsó napokban érdemes lapozgatniuk a diákoknak, így legalább nagyjából tudják, hogy mit találnak benne, melyik képlet hol van, így ezzel is értékes perceket lehet nyerhetnek.

A matektanár azt tanácsolta, hogy a második részben sokat segíthet, ha az érettségiző besorolja a feladatot egy témakörbe és megnézi a feladathoz tartotó pontszámot is.

Ha például valaki tudja magáról, hogy neki nehezen mennek a valószínűség-számítással kapcsolatos feladatok, és a II. B részben az egyik feladatnál az egyik alpont 8 pontos, akkor nagy eséllyel a feladat összetettebb, bonyolultabb a megoldása, akkor érdemes neki ezt feladatot kihagynia

- javasolta a matektanár, majd kitért arra is, az idegen nyelvi matekérettségiből is jól lehet feladatokat mazsolázni.

Töreky megjegyezte, hogy a javítási-értékelési útmutatóban érdemes azt is megnézni, hogy milyen gondolati egységekre jár pont. (Például egy egyenletmegoldásánál az ellenőrzésre is.) Ha valaki erre élesben is figyel, akkor kevesebb az esélye a hiányos gondolatmenet miatti pontvesztésnek.

A 2025-ös matekérettségivel részletesen az alábbi cikkünkben foglalkoztunk.