Ha állami ösztöndíjas képzésre vettek fel titeket, de valami miatt félbehagyjátok az egyetemet, az azzal járhat, hogy vissza kell fizetnetek a tandíj teljes vagy részleges összegét. Mutatjuk az erre vonatkozó szabályokat.
Azoknak a diákoknak, akiket állami ösztöndíjas alap, osztatlan- vagy mesterképzésre vesznek fel valamelyik magyarországi egyetemre, a beiratkozáskor alá kell írniuk egy szerződést - hallgatói szerződés - arról, hogy vállalják, hogy
- az adott képzésen legfeljebb a képzési és kimeneti követelményekben meghatározott képzési idő másfélszeresén belül oklevelet szereznek (oklevélszerzési kötelezettség), valamint
- az oklevél megszerzését követő húsz éven belül a magyar állami ösztöndíjjal folytatott tanulmányok idejével megegyező időtartamban hazai munkaviszonyt tartanak fent (20 éven belüli hazai munkaviszony-fenntartási kötelezettség).
Amennyiben ezek valamelyike nem teljesül, a tandíj teljes, vagy részleges összegét vissza kell fizetni a magyar államnak.
Mikor és mennyit?
Abban az esetben, ha már az első félévetek után abbahagyjátok a képzésetek, nem kell fizetnetek, a jelenleg érvényben lévő szabályok szerint ugyanis felsőoktatási szakképzés, illetve alap- vagy mester képzés esetén ha legfeljebb egy félévig, osztatlan képzés esetén pedig legfeljebb két félévig jártatok a szakra, nem kell teljesítenetek semmiféle visszafizetési kötelezettséget. Az egyetlen következmény, hogy eggyel vagy kettővel kevesebb állami ösztöndíjas félévetek marad.
Amennyiben viszont ennél később szakítjátok meg a tanulmányaitok és nem szereztek diplomát, két lehetőségetek van. Az egyik továbbra is az, hogy hazai munkaviszonyt kell fenntartanotok legalább annyi ideig, ameddig állami ösztöndíjas képzésre jártatok. Ha viszont a képzés megszüntetését követő két éven belül nem kezdtek el dolgozni, vissza kell fizetnetek a képzési költségetek felét.