szerző:
Gál Luca
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Itt van a lista minden szükséges többletpontot igazoló dokumentumról.

Előző cikkünkben összeírtuk, milyen kötelezően feltöltendő dokumentumokra van szükségetek a keresztféléves egyetemi jelentkezéshez. Most megmutatjuk, hogy többletpontok elfogadásához miket kell beadnotok.

A felsőoktatási felvételi kormányrendeletben meghatározott, valamint – mesterképzések esetén – a felsőoktatási intézmények által meghatározott többletpontokat csak abban az esetben kapjátok meg, ha megfelel a többletpontot érő jogcím meghatározott feltételeinek, illetve legkésőbb a dokumentumpótlás végső határidejéig megfelelő dokumentummásolattal igazoljátok is a jogosultságot.

1. Nyelvtudás igazolása

Hazai nyelvvizsgák

A jelentkezés során kötelező megadni a nyelvvizsgákkal kapcsolatos következő adatokat: a nyelvvizsga nyelve, szintje, típusa, a bizonyítvány száma, anyakönyvi száma, a bizonyítvány kiállításának dátuma.

  • A 2003. január 1. előtt kiállított nyelvvizsga-dokumentumot fel kell tölteni az E-felvételi rendszerébe.
  • A 2003. január 1. után kiállított nyelvvizsga-bizonyítványok feltöltésére nincs szükség: a megadott adatok alapján történik a hitelesség ellenőrzése, a nyelvvizsgák nyelvvizsga-anyakönyveinek nyilvántartásából.

Ha a jelentkező egy adott nyelvből külön szóbeli és írásbeli nyelvvizsga-bizonyítvánnyal rendelkezik, azok adatait két külön sorban kell rögzítenie!

A nyelvtudást államilag elismert nyelvvizsga-bizonyítvánnyal vagy azzal egyenértékű okirattal lehet igazolni. Ilyen okiratnak számítanak:

  • honosító határozat a külföldi nyelvvizsga-bizonyítvány magyarországi honosításáról/elismeréséről,
  • külföldön, államilag elismert intézményben szerzett középiskolai végzettség, felsőfokú végzettség,
  • nemzetiségi középiskolában tett megfelelő érettségi stb.

Ha több nyelvvizsgával is rendelkeztek, abban az esetben is csak a jogszabályban megállapított maximális többletpontot kaphatjátok meg, illetve egy nyelvből kizárólag csak egy jogcímen vagytok jogosultak a többletpontokra.

A 2023. november 15. után kézhez kapott államilag elismert nyelvvizsga-bizonyítványok esetében az ügyintézés során kell megadnia a bizonyítvány adatait (nyelvvizsga nyelve, szintje, típusa, bizonyítvány száma, anyakönyvi száma, kiállításának dátuma).

Akkor van lehetőség a nyelvtudásért járó többletpontok figyelembevételére, ha a közhiteles adatok legkésőbb 2024. január 16-ig beérkeznek a felvételi adatbázisba.

2. Tanulmányi és művészeti versenyeredmény igazolása

Tanulmányi és művészeti versenyeredményért kizárólag az itt meghatározott képzési területek felsőoktatási szakképzésein, alap- és osztatlan képzésein jár többletpont.

Itt találjátok azokat a versenyeken elért eredmények, amik nem évülnek el.

3. Felsőoktatási szakképzés igazolása

A felsőoktatási intézmények által hallgatói jogviszony keretében folytatott képzés, amely oklevél kiadásával zárul (az oklevél felsőfokú végzettségi szintet nem tanúsít). A felsőoktatási szakképzéseket a felsőoktatási intézmények 2013 szeptemberében indították először, tehát nem azonos az ún. felsőfokú szakképzéssel.

Ennek a fajta képzésnek az elvégzését oklevél igazolja, azonban ezt nem kell beküldeni, mivel ezeket az adatokat a Hivatal elektronikus úton veszi át a felsőoktatás információs rendszeréből legkésőbb a ponthatár megállapítása előtt két nappal.

Ha a jelenleg zajló felsőoktatási felvételi eljárás során (az őszi félévben) szerzitek meg a felvételihez szükséges oklevelet, annak adatait az érintett felsőoktatási intézmény rögzíti a felsőoktatás információs rendszerében, ahonnan elektronikusan átveszik a felvételi adatbázisba.

4. Szakképesítés igazolása

A szakképesítés igazolására kizárólag a Magyarországon szerzett OKJ-bizonyítvány és az első ízben 2021 májusában kiállított középfokú szakképzettséget tanúsító oklevél és ugyanezen időponttól kezdődően szakgimnáziumban oktatható szakképesítést igazoló képesítő bizonyítvány fogadható el.

Többletpontot kizárólag azokért a szakképesítésekért kaphattok, amelyek itt megtalálhatók, és csak akkor, ha az érettségi pontjaitokat nem a szakképesítésből számították.

5. Sporteredmény igazolása

A NOB által elismert sportágakban legfeljebb egy, a pontszámítás szempontjából legkedvezőbb eredmény után jár többletpont.

Itt láthatjátok azoknak az szervezeteknek a listáját, amik a sporteredményekről szóló igazolások kiállítására jogosultak. A jelentkezőnek az elért sporteredményről a megfelelő magyarországi szervezet által kiállított igazolást kell benyújtania.

A többletpont-jogosultság igazolására nem fogadható el többek között:

  • az oklevél,
  • a versenyről készült jegyzőkönyv,
  • az érmekről, kupákról készült fénykép,
  • az újságcikk.

6. Hátrányos helyzet igazolása

A hátrányos helyzet igazolására a jegyző vagy az illetékes gyámhatóság igazolása, illetve határozata fogadható el. Ha az csak rendszeres gyermekvédelmi kedvezményt állapít meg, a 1997. évi XXXI. törvény 67/A. §-a alapján önmagában hátrányos helyzet igazolására nem fogadható el.

Az igazolási jogcímnek a Tájékoztató megjelenése és 2024. január 9. közötti valamely időtartamban kell fennállnia.

Az igazolást/határozatot akkor lehet elfogadni, ha az tartalmazza:

  • a jelentkező nevét és természetes személyazonosító adatait,
  • a jogosultság tényét, idejét,
  • a kiállító megnevezését és az elrendelő igazolás/határozat számát,
  • a kiállításra jogosult szakhatóság hiteles aláírását és pecsétjét.
7. Fogyatékosság igazolása

A jelentkező fogyatékossága, sajátos nevelési igénye kizárólag részletes szakértői véleménnyel igazolható.

A szakértői véleménynek minden esetben tartalmaznia kell a fogyatékosság megnevezését és/vagy a BNO-kódját. Ennek hiányában a dokumentum nem fogadható el. Ha a szakvélemény felülvizsgálatra vonatkozó utalást tartalmaz, a felülvizsgálaton készült szakértői véleményt (kiegészítést, módosítást) is be kell nyújtani. Ugyanakkor a kiegészítés, módosítás kizárólag a részletes szakértői véleménnyel együtt fogadható el.

8. Gyermekgondozás igazolása

Gyermekgondozásért járó többletpontra való jogosultságot itt találjátok.

9. Önkéntes katonai szolgálat igazolása

Az önkéntes katonai szolgálat jogcímén kizárólag az illetékes magyarországi hatósági jogkörrel rendelkező Magyar Honvédség Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság által kiállított igazolás alapján adható többletpont.

Az igazolásmintát a Felvi.hu Kérvénytárából tudjátok letölteni.

További információkat a többletpontok kapcsán a Felvi.hu oldalán találtok.