szerző:
Gál Luca
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az idei őszi félévre rekordszámú felvételiző – összesen 126 449 fő - jelentkezett a hazai felsőoktatásba, akik közül végül 94 785-en sikeresen be is kerültek valamilyen képzésre. A tavalyi évhez képest ez a létszám több mint húszezerrel nagyobb. Állami ösztöndíjjal támogatott képzésre 74 484 fő jutott be, míg önköltségesre 20 301 jelentkező.

Túl az egyetemi jelentkezésen az egyik első, és legfontosabb kérdés, ami ilyenkor felmerül:

Milyen kiadások várnak az egyetemistákra?

Előző évi felmérések alapján az egyetemisták nagyjából 200 ezer forintra becsülik azt az összeget, amiből kényelmesen megtudnának élni. A Budapesten tanulók egy egyetemi félévre 700 ezer forinttal, a vidéki egyetemek tanulói 650 ezer forintnyi kiadással számolnak. Fontos kiemelni ebbe nem tartozik bele a lakhatás, hanem a többi egyetemmel járó kiadás.

Kollégiumi lakhatás

A tandíj mellett a legfontosabb és egyben legnagyobb kiadás lehet a lakhatás. Ha az egyetem túl messze van a családi háztól, vagy csak önálló életre vágynak a frissen felvett hallgatók, akkor meg kell valahogy oldani a különélést. A legkézenfekvőbb megoldás a kollégiumba való beköltözés. Szerencsére az egyetemeknek általában egynél több épülete biztosít szállást a hallgatói számára, de így is mindig komoly probléma a túljelentkezés.

A férőhelyeket szociális alapon - a lakóhelytől való távolság, családi körülmények, egy főre jutó nettó havi jövedelem – döntik el, hogy melyik diákok kaphatják meg. Viszont még mindig ez a legköltséghatékonyabb módja a lakhatásnak. Egy korábbi cikkünkben összegyűjtöttük, hogy milyen árak között mozognak a kollégiumok az ország különböző városaiban. Lényegesen Budapesten a legolcsóbb a kollégium, állami ösztöndíjasok 10 000 forint körül már kapnak szobát, míg önköltségesen ennek a dupláját kell fizetni.

A nagyobb városok kollégiumai a Budapesti árakhoz képest jóval drágábbak, Pécsen és Debrecenben a kollégium havi díja 20 ezer forint fölött van az állami képzésen tanulók számára. Viszont itt is lehet spórolni az árakon, ha szeretnénk. A több ágyas szobák jóval olcsóbbak tudnak lenni, mint a két személyesek, és ha lemondunk a személyes vizesblokkról is és megelégszünk a közös használatú fürdőszobákkal, akkor szintén olcsóbb bérleti díjat kell csak fizetni. A Budapesti Gazdasági Egyetemen a kétágyas szobák 11. 650 Ft-ba, a 3 ágyas szobák 9320 Ft-ba kerülnek államin, míg a saját fürdőszobás szállások 17 475 Ft-ért bérelhetőek havonta.

Érdemes barátokkal jelentkezni a kollégiumba, ugyanis akkor a több ágyas szobák nem is tűnnek olyan rossz ötletnek, a jó hangulat biztos garantált lesz.

Ha esetleg nem kerülnétek be az egyetem kollégiumaiba még van másik lehetőség is az albérlet mellett, mégpedig a magánkollégium. Bár ezeknek az árai magasabbak, mint az egyetem által működtetettek, mégis jóval olcsóbbak, mintha albérletbe költöznétek, és sokkal kevesebb feltételnek kell megfelelni ahhoz, hogy bekerülhessetek. Budapesten és vidéken egyaránt a magánkollégiumok havi díja 48 000 és 75 000 forint között mozog. Itt is az egyágyas és a privát fürdővel rendelkező szobák a drágábbak, így ha több férőhelyeset választotok, akkor akár több tízezer forintot is megtudtok vele spórolni. Viszont a bérleti díjban nem feltétlenül számolják bele a rezsit, aminek költsége 20 000 forint körül van - ezt utólag számolják el. A kaukciót is figyelembe kell venni, ami általánosan 2-3 hónap bérleti díját jelenti, amit egy összegben kell befizetni.

Irány az albérlet

Számos egyetemista a kollégiumi opciók mellett is inkább az albérletet választja. Ezeknek az ára viszont gyakran okoz riadalmat, ugyanis nem lehet azt állítani, hogy olcsók lennének az albérletek. Az ingatlanok árai a tavalyihoz képest 15 százalékkal emelkedtek, aminek sajnos nincs vége, és a szeptember előtti időszakban újabb emelkedés tapasztalható, aminek egyik oka, hogy általában ilyenkor keres a legtöbb egyetemista új lakhatást.

Az átlag albérleti díjak - nem meglepően - Budapesten a legmagasabbak, átlagosan 240 ezer forint havonta, emellé hozzáadódik a rezsi, ami körülbelül 20-40 ezer forint. Szerencsére a többi nagyvárosban a havi bérleti díj jóval barátibb, már nem éri el a 200 ezer forintot. Debrecenben és Győrben 170 ezer forint körüli árakkal kell számolni, míg például Miskolcon már 100 ezer forintért is lehet normális lakást találni.

Viszont ezekből az árakból, ha ügyesek vagytok, még le lehet faragni, ugyanis számos tényezőtől befolyásolhatja egy albérlet árát. A lakás elhelyezkedése sokat számít, ha könnyen megközelíthető távolságban vannak a város fő épületei és jó a tömegközlekedés, akkor szinte biztos, hogy drágább lesz a lakhatás. Budapesten akár 90 000 forinttal is olcsóbban lehet albérletet találni, ha nem a legnépszerűbb kerületekbe szándékozunk költözni. Míg a VIII., IX., XI. és a XIII. kerületben az átlag bérleti díjak 220-240 ezer forint között mozognak, addig a X. vagy a XXI. kerületben 150-165 ezer között lehet lakást bérelni. Igaz, hogy Csepelről minimum egy órát kell rászánni az utazásra az egyetemre, míg a Móriczról akár 15 perc alatt is be lehet érni, ekkora árkülönbségeknél mégis érdemes elgondolkozni azon, hogy megérheti a több utazást választani.

Emellett Budapesten kívül is lehet lakhatásban gondolkodni, még akkor is, ha az egyetemetek a fővárosban található. Sokan vonattal ingáznak napi szinten, ami sok esetben egy óránál így sem vesz el több időt és jóval kényelmesebb és gyorsabb megoldás tud lenni, mint a belvárosi közlekedés.

Sokat számíthat a lakás felszereltsége is, ha például az ingatlan bútorozott, akkor azért többet is elkérhet a főbérlő.Hajlamosak több pénzt felszámolni, ha az elektronikai termékekkel – hűtő, mikrohullámú sütő, mosógép - felszerelt a hely. Viszont ez esetben gondolni kell arra, ha teljesen üres lakást választotok, akkor a bebútorozás több százezer forintos költséggel jár, és érthető módon, a legtöbben ezt nem engedhetik meg.

A kisállatok is befolyásoló tényezők lehetnek, van ahol nem is engedik a macska/kutya tartását, viszont ha mégis, akkor azért is elkérhetnek több pénzt, mivel a tulajdonos számításba veheti a házikedvenccel járó esetleges amortizációt. Saját bútorokkal való költözés is tudja ezt a plusz költséget csökkenteni, de erről mindenképp érdemes a főbérlővel a legelején egyeztetni.

Nem csak kollégiumnál, de lakás esetében is jó ötlet lehet egy vagy akár több lakótárs keresése. Igaz a több szobás lakások értelemszerűen drágábbak, így viszont a költségek sokkal jobban eloszlanak köztetek, így akár egy bérleti díj árának a felét vagy harmadát elég csak kifizetnetek. Ezeket a tényezőket mind figyelembe véve lehetséges a különélés egyetemistaként is, de a lakás kiválasztását fontos jól és alaposan átgondolni.