szerző:
Gál Luca
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az őszi félév közeledtével egyre nő a kereslet az albérletpiacon. Míg nyárra sokan hazaköltöznek az egyetemisták közül, a szemeszter kezdete előtt újra visszajönnek a nagyvárosokba, ha pedig a kollégium nem opció, a következő lehetőség az albérlet. Mutatjuk, hogy milyen bérleti díjakkal kell ősszel kalkulálni.

Nem újdonság, ha azt írjuk, hogy az országban Budapesten a legmagasabb a lakások havi bérleti díja, ezért nehéz helyzetben vannak azok az egyetemisták, akik tanulmányaik mellett a fővárosban függetlenül akarnak élni. A többi nagyvárosban való lakhatás sem olcsó, de lényeges különbségek lehetnek a fővároshoz képest. Jelenleg Miskolcon a legkedvezőbbek az albérleti díjak.

Az árak évről évre változnak, de sajnos folyamatosan csak növekszenek. Az ingatlan.com elemzése szerint ennek oka a szintén növekvő kereslet, ami éves szinten 8 százalékos. Az őszi félév kezdete előtt pedig mindig megugranak az albérleti díjak, a nyári szünetből visszaérkező egyetemisták és a frissen felvett diákok, vagyis a gólyák miatt.

A Budapesten tanuló fiataloknak nincs mit tenniük tehát, ha nem veszik fel őket kollégiumba, vagy nem szeretnének idegenekkel kis szobákon osztozni, akkor albérletet kell keresniük. A jó hír azonban, hogy a fővárosban is változóak az árak, így lehet azzal is spórolni, ha nem a legfelkapottabb kerületeket választja az ember.

A hvg.hu összeszedte az ingatlan.com átlag albérleti díjait a nagyobb városokban. Ezek a következőképp alakulnak:

  • Budapesten: átlagosan 240 ezer forint/hó
  • Debrecenben és Győrben: 170 ezer
  • Pécsen: 140 ezer
  • Szegeden: több mint 137 ezer
  • Miskolcon pedig 100 ezer forint.
A fővárosban a három legolcsóbb kerület a X., XVII. és a XXI., ahol átlagosan 150-165 ezer forint a bérleti díj, míg az egyetemekhez közel, vagy például a várnegyedben értelemszerűen magasabbak a havi lakhatási költségek.

Az egyetemisták között egyébként a legnépszerűbb Budapesti kerületek a VIII., IX., XI. és a XIII., ahol 220-240 ezer forint az átlagos havi bérleti díj. Ezek valószínűleg épp azért népszerűek, mert közel vannak az intézményekhez, ezt pedig nagyon is érdemes számításba venni, ugyanis lehet, hogy egy külkerületi lakás olcsóbb, viszont sokkal több idő a belvárosba való bejutás, ami rosszabb esetben egy-másfél óra is lehet.