szerző:
Eduline
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Szerintük a koronavírus-járvány idején elrendelt online oktatásért nem ugyanazt az árat kellett volna fizetniük, mint a "rendes" egyetemi órákért.

Kilencvenezer egyetemista indított jogi segítséggel eljárást tizennyolc felsőoktatási intézménnyel szemben, hogy visszakapják a korábban befizetett tandíjak egy részét  - írja az itv.com.

A lap szerint a brit egyetemistáknak kilencezer, míg az Egyesült Királyságban tanuló külföldi diákoknak akár negyvenezer font is lehet az éves tandíja attól függően, hogy milyen képzésre járnak. Ez a jelenléti oktatást foglalja magába, amivel többek között együtt jár a társas kapcsolatok kiépítése, a különböző egyetemi programokon, órákon részvétel és az egyetemi létesítmények használata. Ennek ellenére a koronavírus-járvány alatt elrendelt online oktatás alatt a hallgatóknak ugyanennyi tandíjat kellett fizetniük, holott szerintük az online oktatás minősége jelentősen elmaradt az elvártaktól.

Hátrány a munkaerőpiacon

A perben részt vevő hallgatók szerint azok a diákok, akik 2020 és 2022 között valamelyik brit egyetemen tanultak, jelentős hátránnyal indulnak a munkaerőpiacon, hiszen a cégek tisztában vannak azzal, hogy a távoktatás közel sem volt olyan hatékony ebben az időszakban, mint amilyen jelenléti formában lehetett volna.

"Nem ezért fizettek, emellett pedig sok diplomástól kapunk olyan visszajelzést, miszerint az online oktatás gátolja a munkaerőpiaci lehetőségeiket, mert a munkaadók is tudják, hogy ez az egész csak egy online kurzus volt főként a Zoom és a YouTube használatával" - számolt be róla Ryan Dunleavy jogi képviselő, aki szerint a felsőoktatási intézmények kiválasztásakor a diákok mérlegelik, mit kapnak a befizetett tandíjért cserébe.

Grace Fletcher, a Northumbria University hallgatójának 2020-ban volt olyan féléve, amikor hetente mindössze hat óráját tartották meg online, emellett nem hagyhatta el a szállását, így értelemszerűen nem használta az egyetemek épületét, és nem is tapasztalta meg az egyetemi életet sem, viszont a teljes tandíjat be kellett fizetnie.

A lap szerint az Egyesült Királyságban jelenleg több mint ezer - tandíjjal kapcsolatos - per folyik, a jogi szervezetek szerint pedig a hallgatók megérdemlik a kártérítést, hiszen nem azt kapták a befizetett pénzükért, ami eredetileg járt volna. Steven West, a University UK elnöke más véleményen van, szerinte az egyetemek ugyanazt az oktatást nyújtották a járvány alatt, mint korábban, emellett ugyanúgy fizetniük kellett az alkalmazottaikat és a biztosítani bizonyos szolgáltatásokat.

"A másik lehetőség az egyetemek bezárása lett volna, ami pusztító hatást gyakorolt volna a halasztani kényszerülő hallgatókra és az egész országra is" - mondta.